Pondělí 2. prosince 2024, svátek má Blanka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šlechtová i Hüner končí. Na ministerstva obrany a průmyslu s nimi Babiš už nepočítá

Česko

  8:01aktualizováno  9:32
PRAHA - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v pátek dopoledne vede pohovory s jednotlivými členy kabinetu, s nimiž v budoucí koaliční vládě nepočítá. Podle informací LN v půl osmé seděl s ministrem průmyslu a obchodu Tomášem Hünerem. Sdělil mu, že v jeho příští vládní soupisce nebude. Stejný verdikt slyšela i ministryně obrany Karla Šlechtová.

Karla Šlechtová v nové vládě neusedne. foto: ČTK

„Sešli se ráno s Babišem. Hüner ve funkci končí,“ řekl LN důvěryhodný zdroj z vlády. „Důvod je jednoduchý. Premiér si mne do nového vládního týmu nevybral,“ potvrdil LN Tomáš Hüner (za ANO).

Tomáš Hüner.

Na jeho místo by mohla usednout v menšinovém kabinetu ANO a ČSSD Marta Nováková, šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu. Na výměnu Hünera v minulosti tlačili i komunisté, kteří avizují podporu koaličnímu kabinetu.

Hünerův konec přichází v den, kdy se schází valná hromada ČEZ, jež bude probírat budoucnost jaderné energetiky i obměnu dozorčí rady polostátního gigantu. Hüner ve čtvrtečním rozhovoru pro LN tvrdě kritizoval generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše. Vadí mu, že ČEZ nemá vypočítané finanční dopady výstavby jádra. „Nechci říkat, že Daniel Beneš je podvodník a že data, která nám dávají, nejsou relevantní. Jen říkám, že tu má být hluboká diskuse,“ prohlásil Hüner.

Vedle Hünera v příští vládě nebude ani Karla Šlechtová (za ANO). Oznámila to sama ministryně po páteční schůzce s předsedou vlády Babišem. O tom, že Šlechtová nebude v menšinovém kabinetu hnutí ANO a ČSSD, který mají podporovat komunisté, média v posledních týdnech spekulovala.

„Sdělil mi (Andrej Babiš) dnes v 07:00 ráno, že mě nenavrhne do další vlády,“ napsala ministryně ČTK. Později uvedla, že Babiš jí své rozhodnutí nijak nezdůvodnil. „Prostě mi řekl, že nebudu součástí jeho návrhu do druhé vlády,“ poznamenala.

Spor Šlechtové a Stropnického? S paní ministryní jsme si domluvili postup, uvedl Babiš

Před schůzí vlády novinářům řekla, že se jí Babiš ptal na různé armádní zakázky včetně nákupu mobilních radarů. „Takže tam může být samozřejmě souvislost se zbrojními zakázkami i zbrojními firmami v České republice,“ poznamenala Šlechtová.

Zleva: Aleš Opata, Karla Šlechtová, Josef Bečvář při slavnostním nástupu na...
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová v Náměšti nad Oslavou.

Připravovaný nákup radarů za 3,5 miliardy korun z Izraele nechala ministryně prověřit svou inspekcí a poznatky poté předala Vojenské policii. Hovořila o extrémně závažných pochybeních. Prověřit nechala i další zakázky, například nákup nových víceúčelových vrtulníků. Kritici poukazovali na zdržení důležitých zbrojních zakázek. „Snažila jsem se všechno zadávat transparentně, čistě, rozplétala jsem na ministerstvu obrany spoustu klientelistických sítí,“ prohlásila v pátek Šlechtová.

Chtěla pokračovat, dohonily ji ale vlastní kauzy

Již dříve novinářům řekla, že by chtěla jako ministryně pokračovat. Musela ale čelit kritice kvůli tomu, že například ještě jako ministryně pro místní rozvoj používala na letišti VIP služby. Označila to za hon a za kampaň, kterou proti ní vede deník patřící do svěřenského fondu předsedy Babiše.

Firmy v zakázce na radary musí mít prověrku, řekla Šlechtová. Tu máme, brání se firma

O své dalším působení v pátek nechtěla Šlechtová mluvit. Řekla, že představu o své budoucnosti má, médiím ji ale nesdělila. Nyní začne vyklízet svou kancelář.

Šlechtová před příchodem na ministerstvo obrany působila jako ministryně pro místní rozvoj. Ve své politické kariéře se mohla opřít o přízeň prezidenta Miloše Zemana. Ten ji ale v poslední době kritizoval v souvislosti s českým postojem v kauze otravy jedem novičok.

Autoři: ,