* LN Podle čeho se má klient rozhodovat, jak zhodnocovat své peníze?
Běžný účet peníze nezhodnocuje, ale spíše znehodnocuje, což je způsobeno tím, že inflace je vyšší než úročení běžného účtu. Trochu jiná je situace v případě spořicích účtů, což je speciální typ účtu vhodný právě pro uložení krátkodobé likvidní finanční rezervy. Spořicí účet bych vybíral podle toho, jak se banka a její produkt chovaly historicky: to znamená, jestli dlouhodobě patřil spořicí účet k těm výše úročeným, jestli nedocházelo k nějakému náhlému zavedení poplatků nebo snížení sazeb, což by poukazovalo na to, že banka chtěla jenom jednorázově nalákat klienty a jejich vklady na akční nabídku. Důležitým kritériem vedle úrokové sazby jsou i poplatky, a to hlavně zpoplatnění odchozích transakcí ze spořicího účtu.
* LN Může být výhodné reagovat na různé sezonní akce ohlašované bankou a následně přejít k jiné?
Nemá příliš smysl neustále přeskakovat od jednoho spořicího účtu k druhému podle toho, kde je právě akční nabídka. Tato lákadla jsou zpravidla krátkodobá a následuje snížení sazeb a celkové zhoršení podmínek. Toho jsme byli svědky například u mBank nebo GE Money Bank, které jeden čas nabízely nejvýhodnější úročení na trhu, a dnes to již neplatí. Mnohem zajímavější je produkt, který má dlouhodobě nadprůměrné sazby a neomezuje odchozí transakce z účtu.
* LN Měl by si každý klient hlídat úrokové sazby?
Naprostá většina klientů toto nedělá a bylo by naivní to od nich očekávat. Kvůli o půl procenta vyššímu zhodnocení někde jinde nemá ani smysl peníze převádět, u průměrných zůstatků okolo 100-150 tisíc korun by to byl rozdíl pár korun. Ale rozhodně je škoda nechávat peníze ležet ladem na běžných účtech, jako to stále velká část populace činí. Určitě je dobré mít vedle běžného účtu kvalitní spořicí účet a na něj si peněžní přebytky převádět.
* LN Změnila se za poslední dva roky nějak významně strategie bank nebo klientů při zúročování vkladů?
Poslední roky byly ve znamení boomu spořicích účtů, do kterého se zapojily všechny banky, včetně těch největších. Účet je zkrátka jednoduchý a transparentní produkt a nebojí se ho ani ten nejkonzervativnější klient. Často trhu na pár měsíců dominovala nějaká atraktivní nabídka jisté finanční instituce, která po krátkém období vyšuměla. Vedle toho zde trvají dnes již skoro tradiční spořicí účty, které průběžně odráží sazby ČNB a situaci na trhu. V posledním období zažívají comeback družstevní záložny, které nabízí spíše krátkodobé termínované vklady úročené nad průměrem trhu, a opět rostou vklady u kampeliček. Je třeba ale zdůraznit, že i ty nejlepší spořicí účty spíše jen zmírňují negativní dopad inflace.
***
Nemá smysl neustále přeskakovat od jednoho spořicího účtu k druhému podle toho, kde je akční nabídka. Tato lákadla jsou zpravidla krátkodobá a následuje snížení sazeb.