Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Sloužili jako vzor dobré péče

Česko

Prezident Václav Klaus je před třemi lety označil za osoby hodné obdivu a úcty. Svá slova ale možná vezme zpět. Pěstouni Blažena a Lubomír Rosnerovi totiž čelí obvinění z týrání a skončili ve vazbě.

BRNO Po takzvané kuřimské kauze se na jižní Moravě rozhořel další případ týrání dětí. Tentokrát jsou pro něj stíháni manželé, kteří sloužili jako vzor dobře fungující pěstounské péče a obdrželi za to i státní vyznamenání.

Pod svá ochranná křídla si ve Slavkově u Brna Blažena a Lubomír Rosnerovi vzali na třináct postižených dětí. Minulý týden ale jejich současní svěřenci skončili prozatím v ústavní péči a „náhradní rodiče“ putovali za mříže. Mezi jejich výchovné metody totiž asi patřilo i násilí. Na případ upozornil jako první server iDnes.cz.

Pobyt obviněné dvojice za zdmi brněnské vazební věznice nepřímo potvrdilo její vedení. „Mohu pouze uvést, že jsme v posledním týdnu přijali do výkonu vazby manželský pár, který je obviněn v trestní věci týrání svěřené osoby,“ uvedla psycholožka věznice Soňa Haluzová.

Případ má na stole vyškovská žalobkyně Martina Klvačová.

Státní zastupitelství však kauzu nechce komentovat a udělilo na ni přísné informační embargo. „Skutečně k tomu nemůžeme nic uvést,“ sdělil LN policejní mluvčí Alois Gryc.

Sdílnější nebyli ani advokáti stíhané dvojice. „Vůči svým klientům mám povinnost mlčenlivosti a tu zachovám,“ řekl vyškovský právník Jiří Dobeš.

Podle dostupných informací se manželé starali v minulých letech celkem o třináct dětí. „Od nás si postupně vzali dvě holčičky,“ potvrdila včera ředitelka Domova pro postižené děti Otnice Lila Ludmila Pšenáková. Zpráva o tom, že by Rosnerovi měli svěřence týrat, ji zaskočila. „Upřímně říkám, že tomu nevěřím. Pokud vím, o děti se starali fantasticky.“

Manželům Rosnerovým udělil v roce 2005 Medaili za zásluhy prezident Václav Klaus. Starali se tou dobou o osm dětí s těžkým postižením. Pěstouny na vyznamenání navrhli podle mluvčího prezidenta Radima Ochvata občané s podporou starosty Slavkova.

„Postižení těchto dětí vyžaduje velmi náročnou fyzickou péči, kterou rodina zvládá a spolupracuje na výborné úrovni,“ zdůvodnil tehdy Hrad vyznamenání a označil Rosnerovy za „dokonale funkční rodinu s citovým zázemím a jsou hodni velkého obdivu a úcty“. Medaili jim může odejmout jen soud v případě, že padne odsuzující rozsudek.

Pěstounská péče Rosnerových nebudila jen obdiv. „Brali si postižené děti. Asi to mysleli dobře, ale udělali si z toho živnost a pak to nezvládali. Fackovali je, nadávali jim, s dětmi tu byli potíže,“ popsal jeden ze slavkovských občanů, který nechtěl být jmenován. Problémy podle něj narostly, když manželé začali mít zdravotní potíže. Pěstounka prý utrpěla mozkovou mrtvici, její manžel prodělal infarkt.

Jiní sousedi ale dvojici chválí a násilí si nikdy nevšimli. Rosnerovi se údajně starali také o nevlastního vnuka, který se měl narodit ze vztahu mezi dvěma dětmi, o které pečovali.

***

„Upřímně říkám, že tomu nevěřím. Pokud vím, o děti se starali fantasticky.“

Autor: