Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Slova roku? Šibal, pat, bod

Česko

  12:18
PRAHA - Výrazy, při jejichž vyslovení se vám vybaví právě končící rok. Redakce LN našla tři slova, která rok 2006 výrazně poznamenala.

Jiří Paroubek a Mirek Topolánek vnesli do české politiky foto: Krumphanzl Michal ČTK

V záplavě výrazů a slovních spojení pátraly Lidové noviny po těch, které by nejlépe reprezentovaly letošní události. Inspirovali jsme se podobnou anketou, kterou už přes třicet let organizuje německý jazykový institut.

Do „finále“ se probojovaly tři výrazy: „pat“, „šibalové“ a „bod“. První dvě slova mají souvislost s neklidnou politickou situací, ve které se letos Česko ocitlo. Poslední pak připomíná revoluci na českých silnicích, kterou bodový systém přinesl.

Slovem roku se podle redakce LN nakonec stávají „šibalové“. Tedy termín, kterým se předseda ČSSD Jiří Paroubek snažil zamaskovat korupci pronikající do jeho vlastní strany.

Zlehčující výraz pro korupci symbolizuje nejen napjatou předvolení kampaň, ale vlastně i složité povolební vyjednávání.

Do svého politického slovníku „šibaly“ zařadil Paroubek tři měsíce před červnovými volbami do Poslanecké sněmovny. Tehdy byli kvůli podezření z korupce zatčeni dva vysocí úředníci ministerstva dopravy, členové ČSSD.

Kdo je původním autorem nápadu na využití „šibalů“, je dnes už těžké zjistit. Podle všeho si jej ale vymyslel Paroubek sám.

„To slovo jsme předem nepřipravovali jako označení pro lidi spojené s korupcí. Je to autorský nápad pana předsedy,“ vzpomíná šéf sociálnědemokratické volební kampaně Jaroslav Tvrdík.

„Rozhodně to nebylo součástí přípravy na ten pořad (slovo poprvé použil Paroubek v televizní debatě). Nevylučuji, že do televizního studia šel tehdy s vědomím, že ty lidi takto označí, ale rozhodně to nebylo součástí přípravy na ten pořad,“ dodává volební manažer ČSSD.

Podle Tvrdíka „šibalové žijí“. Dnes se běžně toto označení používá pro korupčníky nejen v médiích, ale hlavně mezi politiky. „To slovo se rozhodně ujalo,“ pochvaluje si Tvrdík. „Dokonce Jiří Paroubek jej někdy z legrace používá i doma,“ dodává.

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové z vysoké školy ekonomické politici často používají podobné výrazy, aby odvedli pozornost od skutečné podstaty věci. „Mnohdy k tomu vede politiky také snaha zviditelnit se,“ doplňuje Dvořáková.

Slovo „pat“, v žebříčku LN druhé, přiléhavě popisuje politickou situaci, která v Česku zavládla po červnových volbách. Ani dnes, sedm měsíců po oznámení volebních výsledků, nenalezli politici z pasti patu cestu.

Není pak divu, jak na otázku „Jaké je podle vás slovo roku 2006?“ oslovení politici odpovídali. Ivan Langer, ministr vnitra z ODS: „Myslím, že to slovo je ,pat‘. Spíš bych však volil slovo bramboračka z pohledu toho volebního výsledku a toho, co se kolem něj děje.“ Jeho věčný odpůrce, sociální demokrat David Rath, s ním na konci roku vzácně souhlasí: „Nejvýstižnější slovo je ,pat‘.“

Autor: