Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slováci se už hlásí o vyšší české důchody

Česko

  7:00
PRAHA/BRATISLAVA - Takřka celý život pracoval ekonom Juraj Horváth jen pro československé podniky. "Začínal jsem jako delegát v Chemapolu, později jsem dělal i pro federální Cukrovary," vzpomíná jednaosmdesátiletý penzista z Bratislavy.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Do penze odešel Horváth v roce 1995. Slovenský stát mu na důchodu vyměřil jen trochu vyšší částku, než je tamní průměr – tedy necelých devět tisíc korun. Nyní si chce Horváth vymoci, aby mu Česko dorovnalo důchod na "československou úroveň". "Nikdy jsem nebyl přítelem rozdělení republiky. Pokud to zůstane právně možné, chtěl bych si trochu přilepšit," přiznává důchodce s tím, že se s žádostí obrací na Českou správu sociálního zabezpečení i slovenskou Sociální pojišťovnu, které mají výplaty penzí na starosti.

VÍCE O VÝROKU EVROPSKÉHO SOUDNÍHO DVORU

Horváth reaguje na červnový verdikt Soudního dvora Evropské unie. Ten stanovil, že pokud Česko kompenzuje svým občanům, kteří před rozpadem federace pracovali na Slovensku, výši důchodu, musí tak postupovat vůči všem lidem v Unii.

LN už včera upozornily, že verdikt může vyjít státní kasu na desítky miliard ročně. Takový scénář připustil i premiér Petr Nečas (ODS). "Ta věc je velmi vážná. V katastrofické variantě by mohla vést až ke ztrátám v hodnotách desítek miliard korun," nastínil Nečas.

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...