Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slováci si sypou popel na hlavu

Česko

Svěřenci kouče Jána Filce po rekordní prohře s Českem nepostoupili do čtvrtfinále

KLOTEN (od zpravodajky LN ve Švýcarsku) Takovýto průběh turnaje si slovenští hokejisté nemohli představit ani v tom nejděsivějším snu.

Nejdříve na mistrovství světa zachránili výhru nad Maďarskem třináct vteřin před koncem, ze základní skupiny postoupili na třetím místě a v sobotním, klíčovém boji o postup prohráli s českým výběrem vysoko 0:8. Vítězství Běloruska nad Finskem v prodloužení pak znamenalo konec slovenské naděje na postup do čtvrtfinále.

„Takový výkon se nedá ničím omluvit. Mrzí mě, že jsem jako kapitán něco takového dopustil,“ sypal si popel na hlavu po sobotním zápase s českým týmem Luboš Bartečko. Svěřenci trenéra Jána Filce českému týmu ulehčili pozici, když v utkání hodně chybovali. V první třetině navíc českou branku ohrozili pouhými dvěma střelami. „Hodně jsme toho Čechům dali sami. Bylo to něco strašného,“ komentoval útočník Michal Handzuš.

Slováci po první třetině prohrávali 0:4, po druhé už 0:8. „Řekli jsme si, že pokud máme nějakou hrdost, tak alespoň ve třetí třetině musíme začít nějak hrát. Chtěli jsme dát alespoň branku, což se nám ale nepovedlo,“ vyprávěl zkroušený Handzuš.

Gólman Ján Lašák i za stavu 0:4 věřil v obrat. „Jenže přijdete na led a slova zůstanou v kabině. To je na tom frustrující. Ne to, že jsme prohráli první třetinu 0:4. Ale to, že jsme nepřišli na zápas,“ kroutil hlavou Lašák.

Toho po sedmém gólu vystřídal Jaroslav Halák. Lašák byl pak na střídačce hodně slyšet. „Byl jsem naštvaný, že nehrajeme dobře. Tak jsem jim něco řekl od plic,“ dodal gólman Pardubic.

Jenže ani Halák neudržel čisté konto. Po trefě Patrika Eliáše navíc Halák dostal bombu do hlavy. Obránce Tomáš Surový si totiž vyléval zlost tak nešikovně, že hokejkou praštil Haláka přímo do hlavy. „Byl to nejhorší zápas, jaký jsem v reprezentaci odehrál. Daleko, daleko nejhorší,“ vysoukal ze sebe Handzuš.

Kouč Filc už dokonce zvažuje rezignaci. „Když se člověk dostane do pozice jako my po zápase s Českem, tak by ,zimák‘ nejraději pár let neviděl. Časy, kdy jsme patřili do světové špičky, jsou pryč.“

Autor: