Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slovenská důchodová kocovina

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ Téměř nadšením by se dalo nazvat to, co před více než pěti lety nastalo na Slovensku, když druhá vláda Mikuláše Dzurindy rozběhla penzijní reformu. Pro nás, kteří v té době dělali ve slovenských novinách, to znamenalo spoustu stránek speciálních příloh.

V nich se horem dolem rozebíralo, co to znamená, kdo by z těch starších Slováků, kteří měli možnost výběru, měl zůstat ve starém „státním“ průběžném systému a kdo by měl dát polovinu peněz na důchod do penzijních správcovských společností, jejichž zkratka DSS se stala v tom čase slovenským „slovem roku“.

Nadšení z penzijní reformy vyplývalo z toho, že slovenský stát se ukázal jako neschopný zajistit lidem slušné důchody. Vzpomínám na příklad jedné mé kolegyně, která – byť Česka – pracovala většinu života na Slovensku, a když zjistila, že by měla pobírat slovenský důchod, tak se rozplakala a hořce litovala, že včas neodešla zpátky do Česka. Slovenské důchody byly vždy o hodně horší nejen proto, že na Slovensku se méně vydělávalo, ale i proto, že celkový balík peněz na sociální potřeby se rozděloval mezi daleko větší počet lidí. Na Slovensku byla vždy větší nezaměstnanost, v těch nejhorších letech až dvacet procent, navíc počet plátců odvodů zmenšovala masivní emigrace za prací.

Míra nadšení Slováků pro DSS se dala srovnat s tím, jak si Češi svého času spořili ve stavebních spořitelnách. Rozdíl je však po těch víc než pěti letech v tom, že jestliže o výhodnosti českého stavebního spoření nepochyboval nikdo (jen český stát už ho nechce podporovat), v slovenských DSS je tomu naopak.

Pochybnosti rostou, a to nejen na straně státu, který zjistil, že po vyčlenění celé poloviny odvodů do druhého pilíře, který spravují DSS, nemá na to, aby ufinancoval důchody vyplácené podle starého systému. Také většina z těch, kteří vložili peníze do penzijních fondů, marně po pěti letech hledají nějaké peníze, co by jim na těch účtech přibyly. Je to spíše naopak. Samozřejmě, byla krize, burzy se propadly... Ale člověk nemusí být zrovna socialistou z Ficova Směru, aby mu došlo, že výsledky DSS výrazně zaostávají za očekáváními.

Myslím, že českou důchodovou reformu, oproti Slovensku skromnou, spíše evoluční než revoluční, žádné nadšení provázet nebude. V tomto případě je to jen dobře.

O autorovi| LUBOŠ PALATA, Redaktor LN

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...