Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovensko bere hosty polskému Zakopanému

Česko

VARŠAVA Podnikatelé v metropoli polských Tater Zakopaném si stěžují, že k nim letos v zimě přijelo méně turistů než loni. Místní úřady připouštějí, že pro milovníky zimních sportů je zajímavější slovenský Poprad.

„Odhadujeme, že letos v zimě k nám přijelo o pětinu turistů méně než v loňském roce,“ řekla v televizi TVN24 Ewa Matuszewská, mluvčí radnice v Zakopaném. Podle šéfa propagační kanceláře Zakopaného Andrzeje Kaweckého mohou být výsledky ještě horší, hovoří až o třetinovém úbytku turistů.

„Mám poloviční obrat, vůbec nepřicházejí Rusové, turisté nás opustili,“ postěžovala si jedna z prodavaček místní speciality, sýru oscypek.

Místo bohatých návštěvníků ze zemí na východ od polské hranice do Zakopaného nyní přijíždí poměrně hodně Britů. Stalo se to díky tomu, že do Krakova, odkud do Tater není daleko, létají nízkonákladové aerolinky. „Ještě před dvěma lety mezi mými klienty převažovali bohatí Ukrajinci a ruská střední třída,“ uvedla v televizi TVN24 dvaadvacetiletá Silvia, která si na živobytí vydělává jako prostitutka. „Teď nejčastěji obsluhuji opilé Brity – studenty a instalatéry.“

Výhodou slovenského Popradu je dobré spojení. Proti Zakopanému mu do karet hraje to, že se do něj dá doletět z kromě dalších evropských měst přímo také z Varšavy. Cesta z polského hlavního města do Zakopaného trvá řadu hodin, v sezoně se na silnicích navíc tvoří dlouhé zácpy. Na Slovensko turisty táhnou hlavně lepší podmínky pro lyžování, říká Ján Bošnovič, šéf polské pobočky Slovenské agentury cestovního ruchu. Zakopané je podle něj městem, kam se lidé jezdí hlavně projít a přespat. Také Matuszewská uznává, že Slovensko má lyžařům více co nabídnout – je tam více sjezdovek a na různých úrovních. V Tatrách byl po značnou část letošní zimy nedostatek sněhu, na čemž Zakopané také hodně tratilo. Na Kasprowém Wierchu, odkud vedou ty nejatraktivnější trasy, se totiž nedají a ani nesmějí používat sněhová děla.

Provozovatelé sjezdovek v Zakopaném se ale snaží se svými kolegy ze slovenské strany hor spolupracovat a svým zákazníkům program zpestřit. Dvakrát týdně vozí autobus lyžaře ze Zakopaného na sjezdovky na Slovensko. Za cestu, jednodenní permanentku, oběd a pojištění zaplatí 149 zlotých (asi 983 korun).

Zakopané podle Matuszewské nad slovenskými středisky „vyhrává“ v nabídce pro nelyžující turisty. „Máme folklor a lepší restaurace,“ tvrdí.

Zakopanské úřady chtějí, aby se z města stalo luxusní středisko, součástí těchto plánů je i nápad postavit letiště, na kterém by mohly přistávat soukromé vrtulníky. „Na turistovi, který vypije jedno pivo, sní párek v rohlíku a vyjede přenocovat za město, nám nezáleží,“ tvrdí Matuszewská. Vůči tomuto přístupu ale je skeptický ředitel Institutu turistiky Krzysztof Lopaciäski. „V povědomí Poláků Zakopané luxusním místem je. Ale nepřitáhne Evropany, kteří vydělávají kolem milionu eur ročně,“ řekl.

Do Zakopaného se letos v zimě podle odhadů městského úřadu vydalo 2,5 milionu až tři miliony turistů. Ročně ho navštíví okolo 12 milionů lidí, nejvíce jich přijíždí v srpnu.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!