Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Slovensko brání celou unii. Buzerací na hranici

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ

Už týden mám takovou tu podzimní virózu. Trvá to týden, padne na to jeden den v posteli a jedno až dvě balení acylpyrinu. Trochu kašlu, jsem o něco utahanější než normálně a vynechávám večírky, recepce i tenis se synem. Ale když se týden s týdnem sejde, je to pryč, a po dalších pár dnech už zase můžu dělat všechno, co předtím.

Bydlet někde na západě Ukrajiny, tak bych měl se svojí „chřipkou“ velký problém. Zvláště kdybych se chtěl podívat třeba za příbuznými na Slovensko. A takových lidí je na obou stranách hranice spousta. Z vesnic a městeček na východě Slovenska je to daleko i do Košic nebo Prešova, ale na Ukrajinu blízko.

Po listopadu 1989 se tento krásný kout Evropy, kdysi srostlý v jeden celek a pak rozdělený sovětskou hranicí, začal vracet do stavu, kdy tu mezistátní hranice velkou roli nehrály. Lidé v horách si vždy říkali goralé a svoji národnost nikdy moc neřešili a i jazyky tu byly promíchány do zvláštní směsice, které nikdo jiný kromě zdejších obyvatel moc nerozuměl.

Pak ale přišel Schengen a východ Slovenska se stal hranicí Evropské unie a všechno se zase zkomplikovalo. Hlavně pro Ukrajince, protože Kyjev jako vstřícné gesto vůči unii zavedl bezvízový styk pro občany EU. Marně, unie na vízech pro Ukrajince trvá.

Jsou ale horší věci než schengenská hranice a víza. Chřipka. Od včerejška kvůli ní funguje na slovenskoukrajinské hranici už jen jediný silniční přechod, a to ve Vyšném Nemeckém. Na postupně se uzavírající slovensko-ukrajinské hranici byl do neděle do rána otevřen ještě přechod v Uble, ale chřipka včera zavřela i ten.

Už údajně na devět set tisíc Ukrajinců kašle a podle některých údajů si chřipka, téměř vždy ale spojená s jinými zdravotními komplikacemi, vyžádala 135 obětí. Sem tam nějaký Ukrajinec má taky chřipku „prasečí“, Ukrajina se na rozdíl od velké části světa nepředzásobila vakcínou, takže panika se mohla rozjet naplno.

Kdyby to bylo jen na Slovensku, tak to by asi hranici s Ukrajinou zavřelo úplně. Ale jak řekl ministr vnitra Robert Kaliňák: „Není možné vydat takový zákaz. Technicky to není možné.“ To, co ale možné bylo, je zavedení systému „absolutní buzerace“. Nejde jen o to, že každý cestující z Ukrajiny bude muset projít lékařskou prohlídkou - na hranici byli vysláni dokonce už i vojenští lékaři.

Hranice s „technickou“ Ještě účinnější než nasazení doktorů má však být zavedení detailních technických kontrol všech vozidel, která směřují z Ukrajiny na Slovensko. „Na Slovensko se nedostane nikdo, jehož vozidlo není ve 100% technickém stavu,“ citoval Kaliňáka deník Sme.

Ve Vyšném Nemeckém bylo instalováno zařízení na technickou kontrolu. „Tato opatření mají působit preventivně. Nechráníme jen Slovensko. Schengenská hranice chrání všechny evropské státy,“ pochvaloval si nápad ministr Kaliňák.

Možná si ještě vzpomenete na podobný přístup Rakušanů vůči Čechům, Slovákům i dalším „z Východu“, kteří nám před lety tímto způsobem dávali najevo, že s těmi našimi stodvacítkami jim na těch jejich rakouských silnicích „smrdět“ nebudeme. A pak že jsme se od některých starých členů EU za pět let v unii nic nenaučili.

O autorovi| Luboš Palata Redaktor LN

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...