Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovensko chystá privatizaci

Česko

BRATISLAVA Kabinet premiérky Ivety Radičové se včera zabýval možným prodejem státních podílů v největší slovenské telekomunikační společnosti Slovak Telekom, v podnicích autobusové dopravy, lázeňských firmách nebo bratislavské burze cenných papírů. Harmonogram případné privatizace těchto podílů, z nichž nejlukrativnější je balík 49 procent akcií Telekomu, vláda zatím nestanovila.

Fond národního majetku uvedl, že nejvýhodnější by bylo akcie Slovak Telekomu prodat většinovému akcionáři firmy, společnosti Deutsche Telekom.

Podle agentury Reuters by přicházel v úvahu i prodej minoritního podílu v mezinárodním tendru nebo primární veřejná nabídka akcií (IPO). Případná IPO by se mohla uskutečnit na burzách v Praze, Budapešti a Bratislavě, uvedl ministr financí Ivan Mikloš.

Vláda také schválila přípravu tendru na prodej šesti velkých teplárenských společností. Stát hodlá investorům ve veřejné soutěži nabídnout stoprocentní balík akcií společností. Odhadovanou tržní cenu tepláren úřady dříve v tomto roce odhadly na 160 až 200 milionů eur (3,9 až 4,9 miliardy korun).

Státní teplárny v Bratislavě, Košicích, Žilině a v dalších třech městech se podle vládního materiálu dlouhodobě potýkají s poklesem odbytu tepla, protože jim na trhu vyrostla konkurence v podobě soukromých firem. Teplárenské společnosti navíc v dalších letech budou muset investovat do svého rozvoje a ekologie zhruba 760 milionů eur, což se odrazí v ceně tepla.

Samotný mezinárodní tendr na prodej tepláren by stát mohl vypsat v listopadu. Předkládání nabídek zájemců o vstup do společností se očekává na jaře příštího roku.

Rozsáhlou privatizaci státních podílů ve firmách uskutečnilo Slovensko už v minulosti. Investoři například vstoupili do největších bank nebo energetických společností, ve kterých získali manažerskou kontrolu. Slovak Telekom loni snížil čistý zisk o 17 procent na 120,9 milionu eur (tři miliardy korun). Výnosy společnosti klesly o 4,1 procenta na 934,3 milionu eur (22,9 miliardy korun). Většinu výnosů získal Telekom z mobilní komunikace, kterou nadále nabízí pod značkou T-Mobile.

***

Harmonogram případné privatizace státních podílů, z nichž nejlukrativnější je balík akcií Telekomu, vláda zatím nestanovila

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!