Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Slovensko dle J&T aneb kdo vládne

Česko

SLOVENSKÝ DIÁŘ Slovenský ministr financí Ján Počiatek nebyl odvolaný. Ani premiérem Robertem Ficem, kterému dal Počiatek po provalení mejdanu na monacké jachtě J&T k dispozici funkci, ani opozicí, kterou v parlamentu nepodpořil ani jeden poslanec vládních stran. Guvernér Národní banky Ivan Šramko před hlasováním parlamentu řekl, že stovky milionů, které vydělala J&T nebo Istrokapital na posílení středového kurzu slovenské koruny, nebyly vydělány kvůli úniku důvěrných informací, ale normální spekulací. Počiatka, který zřejmě nic neprozradil, tak nebylo z právního hlediska za co odvolávat. Ostatně je to pravda. Na posílení koruny by si vsadil každý.

Důležitější událostí než politické mlžení kolem Počiatka byla proto pondělní tisková konference dvou hlavních mužů J&T Patrika Tkáče a Ivana Jakuboviče. Důležitá v tom, že se Tkáč a Jakubovič na ní postavili jak proti premiérovi Robertu Ficovi, tak proti druhému muži slovenské opozice bývalému ministrovi financí Ivanu Miklošovi. A to způsobem, který východní Evropa od dob jelcinovských oligarchů nezažila.

Pokud máte čas, počítač a chuť, tak se na videozáznam tiskové konference podívejte na internetových stránkách deníku Sme na adrese: http://ekonomika. sme.sk/c/3942420/. Já se vám pokusím zprostředkovat jen několik nejzajímavějších momentů.

Oba mladí pánové se ohradili proti „zákazu“, který na jejich setkávání s politiky uvalil Fico a zprostředkovaně i Mikloš. „Vzkazují nám, že jsme nepřijatelní,“ říkal odhodlaně až naštvaně Jakobovič.

Připomněl politikům, že bez J&T (a dalších investičních skupin) si dnes na Slovensku nikdo ani tkaničky nezaváže, abych to vyjádřil slušně. A jmenoval jen namátkou rozvoj Tater, spoluvytváření cen energií nebo ovlivnění kurzu koruny či cen nemovitostí - aby ukázal, kde všude má J&T prsty, lépe řečeno možnosti vlivu. Pokud by toto chování pokračovalo, prohlásili Jakubovič a Tkáč, že by se také mohli sebrat a se svými miliardami jít někam jinam. To, že zůstávají na Slovensku označili takřka za vlastenectví, kterého si prý slovenští politici, na rozdíl od italských, německých či rakouských vůbec neváží.

„Naše společnost je proti odvolání Jána Počiatka,“ vyhlásil navíc vladařsky Patrik Tkáč.

Ján Počiatek odvolaný nebyl.

O autorovi| Luboš Palata, Redaktor LN

Autor: