Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Slovensko zpřísní regule pro držení zbraní

Česko

Počínaje začátkem příštího roku by se měli majitelé zbraní bez výjimky pravidelně účastnit psychologických vyšetření.

BRATISLAVA Na Slovensku by se měly od ledna zpřísnit podmínky držení zbrojních průkazů, jejich majitelé by se měli bez výjimky pravidelně zúčastňovat psychologických vyšetření. Zakázané bude vlastnit automatické zbraně. Vyplývá to z návrhu novely zákona o střelných zbraních a střelivu, který ministerstvo vnitra předložilo do připomínkového řízení.

Ministr vnitra Daniel Lipšic (KDH) oznámil záměr zpřísnění zákona minulý týden poté, co člen klubu sportovní střelby v jedné z bratislavských městských částí zastřelil automatickou puškou sedm lidí. Při zásahu policie spáchal nakonec sebevraždu.

Zatím není známo, zda osmačtyřicetiletý muž z Devínské Nové Vsi automatickou zbraň vlastnil legálně. Policie stále zkoumá, zda nebyla upravená. Současná legislativa výjimečně povoluje držet upravené automatické zbraně, které umožňují jen střelbu jednotlivými ranami, zakázané jsou naopak zbraně střílející v dávkách.

Ministerstvo vnitra však chce zakázat vlastnictví jakýchkoli samočinných nebo samonabíjecích zbraní, i těch upravených. Z návrhu novely zákona též vyplývá, že žadatelé o zbrojní průkaz budou muset povinně projít vyšetřením u psychologa. V současnosti závisí na praktickém lékaři, zda si psychologické vyšetření vyžádá. Povinné psychologické testy mají už dnes mladiství žadatelé o zbrojní průkaz pro sportovní účely.

Platnost osvědčení na vlastnictví zbraně by se měla nově zkrátit z deseti let na pět. „Držitel zbrojního průkazu bude muset každých pět let prokazovat zdravotní způsobilost včetně způsobilosti psychické,“ uvedli autoři v důvodové zprávě.

Opakování nedávné tragédie chce ministerstvo zabránit i tím, že zkrátí platnost už vydaných zbrojních průkazů.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...