Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena

Slovensku zůstala pouze teorie

Tým trenéra Weisse prohrál na MS s Paraguayí 0:2 * Ani výhra nad Itálií mu nemusí stačit k postupu

BLOEMFONTEIN/PRAHA Možná by slovenští činovníci vzali své rozhodnutí zpět. Možná by před zápasem s Paraguayí rádi pozvali novináře za svými fotbalisty. Protože tým trenéra Weisse včera v duelu s potomky indiánů zaostal ve všem.

Těžko ale říct, zda by zrušení zákazu hovorů s novináři pomohlo.

Po výhře 2:0 je Paraguay se čtyřmi body blízko osmifinále, Slovákům už nemusí stačit ani čtvrteční výhra nad Italy.

Nad obhájci titulu...

Tolik bezradnosti, respektu, pasivity a nedostatku odvahy zřejmě nečekal ani nejúspěšnější kouč v historii samostatného Slovenska. Oproti šikovnosti a pohyblivosti soupeře totiž Slováci nabídli pouhou statiku, takže když Vittek v první minutě nastavení protáhl střelou z 22 metrů brankáře Villara, byla to první slovenská střela mezi tyče...

„Prohráli jsme, protože nám chyběla odvaha v útočení. Zaplatili jsme za chyby, ale nedokázali jsme soupeře potrestat za ty, které udělal on,“ pravil slovenský trenér Vladimír Weiss.

Možná že měl příliš růžové brýle. Jeho svěřenci se totiž dostali do první (a jediné) šance ve 37. minutě, kdy míč z hlavy Saláty po Kozákově rohu skončil nad břevnem.

To bylo, vedle již zmíněné Vittekovy rány v závěru, ze strany týmu od Dunaje všechno. Proto mohl ojedinělý únik Ďurici po levé straně ze 62. minuty působit na slovenské příznivce jako malé pohlazení. I tady však zůstalo jen u náznaku.

Škrtel a spol. mohli naopak inkasovat vícekrát. Ještě před úvodním gólem Very z 27. minuty vyrazil slovenský brankář Mucha Santa Cruzovu ránu z hranice šestnáctky, poté krotil Riverosovu přízemní střelu z dvaceti metrů a před přestávkou po Kozákově ztrátě míče nohou vyrazil balon opět z kopačky Santa Cruze.

Po obrátce se zdálo, že se slovenský tým nadechuje, zůstalo však jen u očekávání; naopak gólová hlavička Very skončila vedle tyče a čtyři minuty před koncem pojistil tříbodový zisk Riveros.

Hamšík: Nehráli jsme agresivně „Fotbal se hraje na góly a ty jsme nedali. Soupeř se velmi dobře pohyboval a míč měl častěji v držení, zatímco my jsme si nevypracovali jedinou šanci. Protivníka jsme málo napadali, nehráli jsme agresivně a to rozhodlo,“ popsal slovenský zmar kapitán týmu Marek Hamšík.

Útočník Stanislav Šesták souhlasil: „Paraguayci nám nenechali prostor pro rozvinutí našich akcí. Bohužel jsme nic nevymysleli, soupeř výborně bránil. Zřejmě jsme měli být agresivnější a častěji jsme měli soupeře atakovat,“ konstatoval.

STATISTIKY UTKÁNÍ

V čem byli lepší Slováci? * V držení míče. Jen těsně -Slováci ho drželi 51 % času. * Měli víc rohových kopů - 3:1. * Méně faulovali. Weissovi hráči se dopustili 14 nedovolených zákroků, soupeř 18. Slováci ale viděli víc žlutých karet (3:1). V čem byli lepší Paraguayci? * V počtu gólů. Jihoameričané uspěli v nejdůležitějším hledisku. * V počtu střel - 11:6. Stříleli téměř dvakrát častěji než Slováci. * Ve střelách na branku - 5:1. I kdyby se Slováci pokaždé trefili, ani by nevyrovnali.

JAK POSTOUPIT Může dojít také na los mincí * Největším favoritem na postup ze skupiny F je Paraguay. V posledním utkání s Novým Zélandem jí stačí uhrát remízu. * Poslední Slováci musí bezpodmínečně proti Itálii zvítězit. Ani takový výsledek jim proti úřadujícím mistrům světa nemusí stačit. Pokud totiž vyhraje i Nový Zéland, musí mít Slovensko lepší skóre než Paraguay, případně nastřádat víc vstřelených gólů. * Pokud oba poslední zápasy ve skupině skončí stejným nerozhodným výsledkem, nastane kuriózní situace. Do osmifinále půjde Paraguay, o postupu mezi Itálií a Novým Zélandem rozhodne los mincí.