Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
23. srpna 2018 10:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Záhada pavouků ve vlaku vyřešena. O krabici se sklípkany za tisíce se přihlásil slovenský chovatel

Sklípkan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklípkan. | foto: Wikimedia, Rpf1965

Bohumín (Karvinsko) O desítku pavouků, nalezenou před časem ve vlaku v Bohumíně na Karvinsku, se přihlásil jejich majitel. Slovenskému chovateli je pravděpodobně někdo ukradl při cestě z Trnavy do Žiliny. Ve čtvrtek řekla mluvčí bohumínské radnice Jana Končítková.

Krabice s pavouky zůstala v neděli 12. srpna ležet v Bohumíně v rychlíku Českých drah. Sklípkani o den později skončili ve ztrátách a nálezech, respektive v evidenci nalezených zvířat.

Později se ukázalo, že krabici se sklípkany v hodnotě 200 eur (přes 5000 Kč) někdo ukradl slovenskému chovateli při cestě vlakem na trase Trnava - Žilina. Zloděj údajně využil zmatku při výměně cestujících v kupé. Pak i s lupem zřejmě přestoupil na spoj do Bohumína. „Když ale zjistil, co se uvnitř krabice skrývá, nechal ji v rychlíku ležet,“ uvedla mluvčí.

Museli se o sklípkany týden starat

Majitel podle ní už ani nedoufal, že se se svými pavouky ještě někdy shledá. „Vůbec ho nenapadlo, že se najdou v České republice, protože se s nimi pohyboval pouze na území Slovenska. Podle jeho slov jsou mezi pavouky sběratelské kousky, na jednoho sklípkana prý čekal více než rok,“ uvedla Ľubica Jaroňová, která má na radnici na starosti ochranu přírody.

Právě ona se svým kolegou Rostislavem Palánem se o pavouky v kanceláři více než týden starali. „Na jednom z přepravních boxů se nám podařilo objevit e-mail chovatele, od nějž pavouci původně pocházeli. Ten nám pak pomohl s pátráním po současném majiteli, především nás ale instruoval, jak se o sklípkany starat,“ uvedl Palán.

V předchozích letech už v budově radnice, konkrétně na služebně městské policie, skončili kromě ztracených a zatoulaných koček a psů i méně obvyklí zvířecí nalezenci. Byla mezi nimi například želva nádherná, hadi, netopýři či fretka. Městská policie už v minulosti v Bohumíně odchytávala i zaběhnuté koně, krávy a ovce.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...