Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prší a my jsme odříznutí od světa. Češka popsala povodně v Rakousku

Česko

  20:17
Slovinsko i Rakousko zasáhly ničivé povodně, které trápí nejen místní obyvatele, ale i zahraniční turisty včetně Čechů. Velvyslanectví ve Slovinsku je v kontaktu s Čechy, kteří jsou momentálně v zemi, odtud se však nemohou dostat domů. Situaci z rakouského města redakci iDNES.cz popsala jedna z turistek Markéta C.

Markéta C. byla v minulém týdnu ve Slovinsku na dovolené s přítelem. Ve čtvrtek (3. srpna) večer začalo ale v údolí Zgornje Jezersko intenzivně pršet. Od toho večera déšť neustal. „Déšť v horách ve Slovinsku (Zgornje Jezersko) vyplavil část kempu poté, co celou noc silně propršelo. Bohužel se to neobešlo bez obětí, tak jsme to raději v pátek ráno zabalili a po první deštivé noci odjeli směr Rakousko,“ popsala.

Kemp byl podle ní z části pod vodou, a voda tekla ze svahu nad ním do údolí. K dálnici směr Kranj se vyjet nedalo kvůli sesuvům půdy, a tak zvolili poslední možnou trasu směr Rakousko. „Po cestě jsme nepotkali žádné auto, a stále intenzivně pršelo.“

Pár českých turistů se dopravil bezpečně do Rakouska, do města Bad Eisenkappel, odkud však nevedla cesta dál. „Dojeli jsme po dvaceti kilometrech do obce, ta byla zcela uzavřená a odříznutá od světa. Ze slovinské strany však uzavírka nebyla, o té jsme se dozvěděli až když jsme byli tam. Nikdo nemohl z obce ani do ní,“ popsala Markéta C.

Pár se rozhodl zůstat přes noc právě tam. Informace o situaci čerpali z médií, sociálních sítí a od místních. „Na internetu jsme našli ubytovaní, které mělo polohu v horní části obce, kousek od stanice dobrovolných hasičů.“

Podle Markéty C. to v místě ubytování nebylo tak zlé. S přítelem byli v teple a suchu. Horší situace ale panovala v nižší části vsi. Celý páteční den přihlíželi, jak vyjíždí hasiči a dobrovolníci s technikou. V noci na sobotu se ozývaly varovné sirény a ráno létaly nad hlavami policejní a armádní vrtulníky.

V sobotu však přišla konečně dobrá zpráva. „Kolem poledne jsme dostali informaci, že můžeme ve 13:00 v konvoji s doprovodem hasičů z jedné ze silnic odjet směr domů. Dvě noci jsme téměř nespali, ale po asi sedmi hodinách jsme úspěšně dojeli domů,“ uzavřela náročnou cestu zpět do Čech Markéta C.

Současné záplavy ve Slovinsku způsobily přívalové deště, podle slovinské meteorologické služby tam za ani ne den spadlo tolik srážek jako spadne obvykle za měsíc. V souvislosti s nepříznivým počasím úřady evidují zatím čtyři oběti. Mezi nimi jsou dva Nizozemci, podle slovinských médií je na treku v horách poblíž Kranje zabil blesk.

Prudké lijáky zasáhly také rakouské spolkové země Korutany a Štýrsko, nejdramatičtější situace je poblíž města Bad Eisenkappel, kde byly zaplaveny veškeré příjezdové komunikace. Nejméně jeden člověk zahynul při záplavách na jihu Rakouska.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!