Ruský Gazprom a jeho italský partner Eni si nyní musejí zajistit miliardy dolarů na výstavbu plánované trasy.
Slovinsko bylo pátou zemí, která s Ruskem dohodu o tranzitu plynu podepsala.
Trasa obejde Ukrajinu a půjde přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Řecko a Slovinsko do Itálie.
„Podepsali jsme potřebné dohody se všemi evropskými partnery, aby se tento projekt mohl dokončit,“ řekl premiér Vladimir Putin. Smlouvu o spolupráci na trase South Stream s ním podepsal jeho slovinský protějšek Borut Pahor.
Putin tak předběhl snahy Bruselu omezit závislost Evropské unie na ruském plynu a podpis představuje poslední vítězství Kremlu nad konkurenční trasou Nabucco. Tou se unie snaží získat jiný než ruský plyn, a to z kaspické oblasti a Blízkého východu.
Předpokládá se, že výstavba plynovodu South Stream bude stát 19 miliard až 24 miliard eur. Roční kapacita má být 63 miliard metrů krychlových. V provozu má být trasa v roce 2015.
Slovinsko v minulosti podpořilo i trasu Nabucco, kterou má proudit ročně 31 miliard metrů krychlových z kaspické oblasti do Rakouska přes Bulharsko, Rumunsko, Turecko a Maďarsko.
Evropu, která více než čtvrtinu své spotřeby plynu kupuje v Rusku, v lednu zaskočil spor o ceny a způsob dodávek Ruska s Ukrajinou, když na dva týdny zůstali někteří odběratelé v Evropě bez plynu.
Unie se proto snaží závislost na Rusku snížit. Představitelé Gazpromu naopak tvrdí, že závislost Evropy na ruském plynu v následující dekádě vzroste, napsala agentura Reuters.
„Podepsali jsme potřebné dohody se všemi evropskými partnery, aby se tento projekt mohl dokončit,“ řekl ruský premiér Vladimir Putin