Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Slůně Punťa už pije od maminky

Česko

OSTRAVA První novorozené slůně v ČR dalo ošetřovatelům v ostravské zoo další důvod k radosti: o víkendu začalo samo pít mléko od své matky Vishesh. Protože slonice se k potomkovi bezprostředně po pátečním porodu chovala mírně agresivně, měli chovatelé strach, že sloní novorozenec bude nakonec odkázán na umělou výživu.

Slůně se narodilo v pátek nad ránem ve čtvrt na čtyři, pít začalo pravděpodobně až v noci na sobotu, odhadují chovatelé.

Aby nezkušená Vishesh, která rodila poprvé, slůněti neublížila, ošetřovatelé ho hned po porodu pomocí speciálního kovového hrabla odtáhli do bezpečí. Rozrušená slonice dostala utišující prostředek a se svým mládětem se seznamovala postupně jen přes bariéru. Mládě k ní ošetřovatelé vrátili až asi po hodině. Hned také začali s pokusy přiložit ho k matčině vemínku, což je ale poměrně nebezpečná operace a dala se provádět jen po krátkou dobu. kdy byla slonice ochotna pokleknout. Ošetřovatelé pak kojení viděli v sobotu brzy ráno. „Mládě i matka jsou v pořádku, malé slůně je vitální a doprovází svou sloní mámu na každém kroku,“ řekl mluvčí zahrady Stanislav Derlich. Mateřské mléko zvyšuje šance sloního chlapečka na další zdravý vývoj. Náhražka mateřského mléka je vždy až krajní variantou, neboť má jinou chuť než sloní mléko a nebylo by možné vyloučit, že mládě by si ani později už na mléko od matky ani nezvyklo. Sloní sameček si už stačil všechny podmanit. „Je jako každé dítě zvídaný. Seznamuje se s životem ve výběhu. Když jej maminka opustí, smutně ji volá. Matka Vishesh k němu pak rychle běží,“ popsal situaci ve sloninci ošetřovatel těchto obrů Pavel Zvolánek.

Jméno novému přírůstku časem podle tradice v zoo dají zřejmě její návštěvníci. Ošetřovatelé už ale mají pracovní verzi. „Říkáme mu Punťo nebo Bobíšku. Je to stejné jako se štěnětem,“ vysvětlil Zvolánek. Podle něj ale ještě nějakou dobu potrvá, než se mládě i s matkou začlení do skupiny. Zatím jsou od ostatních odděleni.

I nadále zůstává pavilon slonů uzavřen pro veřejnost. Jednak není možné rušit slonici se slůnětem, jednak ostravští ošetřovatelé před sebou mají další porod u svých svěřenkyň. Březí spolu s Vishesh byla i její matka, čtyřiačtyřicetiletá Johti. Rodit může začít kdykoliv – pokud se dokonce mládě již nenarodilo po uzávěrce tohoto vydání LN. Porod by však teoreticky mohl být méně rizikový než u Vishesh. Nejde o prvorodičku a díky svému několikaletému pobytu v cirkusu je Johti zvyklá na kontakt s člověkem. Už dříve ji proto ošetřovatelé zvykali na řetězy, aby mohla být během porodu fixována a nemohla tak vlastní dítě ohrozit, což je u slonic poměrně běžný jev.

Punťa, který je prvním živým slůnětem narozeným v tuzemských zoo, se tak snad brzy dočká bratra nebo sestry. Otcem je totiž v obou případech slon Calvin.

***

Ostravští sloni překonali ty z Ústí O narození slůněte se dlouhou dobu snažili v ústecké zoologické zahradě. V roce 2004 však tamní slonici Delhi mládě zemřelo při porodu. Nyní v Ústí podle vyšetření krve a hladiny hormonů zjistili, že ani další oplodnění Delhi (mimochodem spermatem ostravského slona Calvina) se nezdařilo. Indické slony v České republice chovají kromě Ústí a Ostravy ještě zahrady v Praze a v Liberci, v Lešné a ve Dvoře Králové lze vidět slony africké. Všichni tuzemští sloni jsou „dovezení“ – pražskou slonici Shanti si jako mládě Bimbo pamatují lidé z filmu Pan Tau.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: