Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Slzy dojetí cvičí na Strahově

Česko

Z dnešního pohledu působí komunistické spartakiády obludně. Představte si tisíce cvičenců, kteří zaplní strahovský stadion (ve své době nejkapacitnější na světě - pojal čtvrt milionu diváků) a provádějí nadrilované tělocvičné sestavy. Představte si Žižkovské ženy, z nichž ideologie přímo čiší. A představte si, že to vše se dělá jako díkůvzdání straně a vládě. Pak tušíte, co byly spartakiády. Ve spartakiádách ovšem zdejší komunisté skloubili dvě tradice. Jednak svou vlastní tradici dělnických tělocvičných jednot, ale zároveň i národoveckou tradici sokolského hnutí a jeho sletů. Celostátní spartakiády na strahovském stadionu tak sice působily jako režimní monstrakce, ale ve skutečnosti rozvíjely kontinuitu založenou hluboko v devatenáctém století.

Ačkoliv režim tuto kontinuitu vůbec nezdůrazňoval (měl přece svou vlastní, dělnickou), přesto se spartakiádní Praha stávala kadlubem jakéhosi ideologického multi kulti. Setkávali se v ní cvičenci, kteří si užívali pobytu v metropoli zdarma, staří sokoli, kteří nostalgicky vzpomínali na své slety (na stadionu, který jim spartakiády de facto ukradly), i krajané z ciziny, kteří sice nesnášeli komunisty a Husáka, ale na Strahově slzeli dojetím.

Na spartakiádu v roce 1990 se ale těšili marně. Museli počkat až na první sokolský slet v éře svobody - tedy do roku 1994.

***

Slovníček dělnické tělocvičné jednoty (DTJ) - vznikaly od roku 1897 pod vedením sociálních demokratů vylučovaných ze Sokola pro údajný odpor k národnímu cítění, v roce 1920 vznikla Federace dělnických tělocvičných jednot (FDTJ) strahovský stadion - stavěn pro sokolské slety nejprve ze dřeva (1926), poté rekonstruován jako betonový (1932), po roce 1948 užíván pro spartakiády Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti - oficiální výklad pražského jara z roku 1970

Autor: