Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Smíšený tým lépe odolává krizím

Česko

Ideální posádka pro dlouhodobé vesmírné lety by měla sestávat ze čtyř žen a dvou mužů, říká psycholožka Iva Šolcová v rozhovoru LN.

* LN Je vhodné, aby byly posádky pro dlouhé lety smíšené – tedy ženy společně s muži?

Názory na tuto problematiku se liší, řekla bych, že převažuje tendence sestavovat posádky raději jen z mužů. Já si ale myslím, že by posádka měla být smíšená – ženám záleží na mezilidských vztazích, mají větší smysl pro týmovou práci, což může být pro skupinu v izolaci přínosem.

* LN Má účast žen na misích i další výhody?

Ženy obecně uplatňují méně konfrontační přístup při řešení problémů, záleží jim na dobrých vztazích ve skupině, jsou zvyklé zvládat mnohočetné role a činnosti. V porovnání s muži si obecně více váží života, méně často vyhledávají vzrušující zážitky, méně riskují. Ve smíšených skupinách vede přítomnost žen ke kultivovanějšímu chování a jednání.

Pokračování na straně VIII

Dokončení ze strany VII

* LN Nehrozí, že přítomnost žen povede k větší rivalitě mezi mužskými členy posádky, a tím i k růstu napětí?

To jistě nelze zcela vyloučit, určitě se může stát, že muži přecení své síly, aby udělali na ženy dojem. Existují však poznatky opačného rázu: ve smíšených polárních expedicích, které popsala americká psycholožka Gloria Leon, vedla přítomnost žen k tomu, že muži snadněji vyjadřovali své pocity, což ve skupině sestavené jen z mužů pokládali za slabost. Ženy si naproti tomu v těchto podmínkách raději nestěžují, aby to nebylo chápáno jako slabost. Astronautka Shannon Lucid při svém pobytu na Miru raději vykonávala neúměrné množství úkolů, než aby se vystavila situaci, že je nezvládá, protože je žena. K jejímu přetížení došlo proto, že NASA plánovala denní rozpis úkolů podle krátkodobých letů a nepřizpůsobila jej dlouhodobému letu. Podobnému přetížení úkoly byl rovněž vystaven americký astronaut českého původu John Blaha. Když si velitel Miru všiml, že nemá čas odpočívat, dojednal s pozemní kontrolou volnější režim. Podobně v polárních výpravách si ženy ve smíšených expedicích raději nestěžovaly, aby nesplnily očekávání o „slabých ženách“.

* LN K jakým závěrům dospěly experimenty zkoumající chování ženských, mužských a smíšených skupin?

Nejvíce poznatků máme zatím k dispozici z polárních expedic. Gloria Leon sledovala všechny typy výprav – mužské, ženské a smíšené. Došla k závěru, že skupiny se mezi sebou liší pouze v tom smyslu, že tým složený z žen je citlivější v emočních otázkách, jeho členky se víc zabývají problémy ostatních členek, více si je berou za své. V našem experimentu provedeném v roce 1988 jsme sledovali chování dobrovolníků v uzavřeném prostředí po dobu několika týdnů. Přítomnost ženy v jedné ze skupin jsme tehdy vyhodnotili jako vysoce přínosnou, kultivující, navozující příznivé klima.

* LN Je pravděpodobné, že ve skupině během dlouhého letu vzniknou partnerské vztahy?

Záleží na normách a kultuře, kterou si skupina vytvoří. Posádka je poslána na dlouhodobý let z pracovních důvodů, všichni členové vědí, že vznik milostného vztahu (natož jeho rozpad!) představuje komplikaci, proto by jedním z pravidel asi mělo být partnerské vztahy nezakládat a profesionálové by měli být schopni po dobu své práce toto pravidlo dodržet. Nebo s tím při výběru posádky počítat a vyslat k dlouhodobému letu stabilizované partnerské páry (odhlížíme v této chvíli od toho, že bude především důležité mít obsazeny určité profese).

* LN Jak by z pohledu psycholožky měla vypadat ideálně „namixovaná“ posádka?

V devadesátých letech jsme razili názor, že nejlepší by byla posádka složená pouze z žen. Z nynějšího pohledu bych upřednostnila spíše posádku smíšenou, klonila bych se ke čtyřem ženám a dvěma mužům. Muži by se museli dobře vybrat – bez předsudků vůči ženám, nepodceňující, prostí zaběhlých očekávání a stereotypů o „správných“ činnostech a rolích. Další variantou, které bych asi dala přednost, jsou tři stabilní partnerské páry. V obou případech by se mi líbila posádka o různém věku.

***

Iva Šolcová

Působí v Psychologickém ústavu AV ČR, je členkou Mezinárodní astronautické akademie, zabývá se odolností vůči stresu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!