Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smlouvy dělí lidi z bytů OKD

Česko

Spor o hornické byty pokračuje. Do křížku se kromě politiků dostávají i sdružení, která chrání nájemníky.

OSTRAVA Se sdružením vlastních nájemníků se společnost RPG Byty na okolnostech zvyšování nájmu nedohodla. Majitel čtyřiceti tisíc někdejších hornických bytů si proto domluvil spolupráci se Sdružením nájemníků ČR (SON). A po dohodě s ním pozměňuje text nových nájemních smluv.

RPG Byty a Sdružení nájemníků uzavřely dohodu doporučující nájemníkům další postup. „Memorandum je kompromisním výsledkem jednání, do něhož sdružení vstoupilo na základě žádostí stovek nájemníků z regionu,“ řekl včera předseda SON Milan Taraba. Dokument podle něj zajistí, že společnost dodrží to, co společně vyjednali. A bude garantovat závazky, které změnila ve prospěch nájemníků.

„Firma písemně a jmenovitě zaručí investici do nových oken každému nájemníkovi, který návrh smlouvy podepíše do konce roku,“ řekl zástupce RPG Pavel Klimeš. Podmínky budou podle Klimeše platit i pro ty, kteří už návrh podepsali. Doposud tak učinilo zhruba 75 procent nájemníků, zbývá jich kolem jedenácti tisíc.

Společnost například sjednotila výpovědní lhůty pro nájemníky i pronajímatele na tři měsíce. Zároveň nebude žádat nájemníky o souhlas se zveřejněním dluhů v registru SOLUS. Nájemníci také nemusejí odklízet sníh a led před domy.

„Ze zásadních výhrad k návrhu nájemních smluv se nám podařilo uhrát asi 80 procent,“ řekl místopředseda SON Jan Vozárik. Podle něho sdružení uzavřelo memorandum tohoto typu poprvé; podobné dohody jsou běžné v Německu či Rakousku. Co se nepodařilo s RPG Byty vyjednat, nesdělil. „Situaci budeme dále sledovat a v případě potřeby jednat,“ řekl LN Taraba.

Občanské sdružení Bytyokd.cz, mezi jehož členy je část obyvatel někdejších hornických bytů, dohodu SON a RPG kritizuje. Tvrdí, že SON je dotovaný ministerstvem vedeným stranou, která dostala příspěvek od Zdeňka Bakaly, jenž RPG ovládá. „Na to snad ani nebudu reagovat,“ podivil se Taraba.

„Místo aby SON hájilo zájmy nájemníků, občanů a daňových poplatníků, otevřeně hájí zájmy společnosti,“ oznámil předseda sdružení Roman Macháček. Aktivity jeho sdružení zase odpůrci spojují se sociální demokracií.

Macháčkovi lidé s advokátkou Hanou Marvanovou připravili návrh nových nájemních smluv, které mají jako reakci na dokumenty RPG poslat nájemníci. Zatím tak podle firmy učinilo asi dvacet lidí.

I Macháček přiznal, že ze smluv nyní vypadly některé kritizované části. „Nevyřešené jsou ale zásadní věci, například vnucování nových smluv těm nájemníkům, kteří je mají ne vlastní vinou neplatné a vždy řádně platili. Vnucovat jim nyní smlouvy na dobu určitou je nemravné,“ řekl LN Macháček. Za problém považuje i návrh srovnávat budoucí nájmy s průměrnými nájmy v bytech, ovšem bez započtení těch, které patří obcím.

RPG chce nájemné zvyšovat postupně do roku 2014. Pokud na změnu, která nájmy vyrovná s tržními, nepřistoupí lidé sami, hodlá žádat o souhlas soudy.

***

PŘESAHY SPORU Ve hře jsou i desítky tisíc voličů

Jádrem sporu jsou byty, které postavila pro své zaměstnance převážně v letech 1950 až 1980 hornická společnost OKD.

V celkem 5477 bytových domů je 43 759 nájemních jednotek, což firmu dělá největším soukromým majitelem bytů v ČR. Majetek získala v roce 2004 převodem státního podílu společnost Karbon Invest, tu poté koupila RPG, která patří do impéria podnikatele Zdeňka Bakaly. Obyvatelé se přou mj. o svá předkupní práva, spor je tak tradičním politickým tématem. Na straně sdružení Bytyokd.cz stojí tradičně ČSSD či třeba komunisté.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...