Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

„Smrt diktátorovi,“ volali opět Íránci

Česko

Pohřeb duchovního vůdce íránské opozice – Akce se změnila v protest. Novinářům vstup zakázán

Pohřeb íránského duchovního ajatolláha Hosejna Alího Montazerího přerostl v protest proti stávajícímu režimu. Zahraniční i domácí média měla na akci přístup zakázán.

TEHERÁN/PRAHA Smrt uznávaného duchovního a disidenta Hosejna Alího Montazerího zmobilizovala síly íránské opozice. Její členové tak dali během Montazerího pohřbu opět hlasitě najevo svůj nesouhlas s vládou prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Po mnoho let byl Montazerí jedním z nejhlasitějších a také nejrespektovanějších kritiků režimu ze samotného Íránu. V poslední době odsoudil například průběh červnových prezidentských voleb, které byly podle něj podvod, ale stavěl se i proti vládní jaderné politice.

Lidé přišli v zelené barvě O tom, co se dělo na Montazerího pohřbu, který se konal v jeho domovském svatém městě Kómu, si média skládají obrázek pouze ze získaných fotografií, výpovědí očitých svědků či internetových stránek provozovaných íránskou opozicí. Zahraniční ani domácí novináři se totiž události zúčastnit nesměli.

Z dostupných informací vyplývá, že se na pohřeb dostavily desítky tisíc lidí, mezi nimi i odpůrci stávajícího režimu. Násilí vypuklo ve chvíli, kdy se bezpečnostní složky v okolí Montazerího domu střetly s protestujícími, kteří házeli kamením. Z davu se podle agentury Reuters ozývala hesla jako „Smrt diktátorovi“ a „Nevinný Montazerí, tvá cesta bude pokračovat, i když diktátoři budou sypat kulky na naše hlavy“. Na amatérském videu, které je možné zhlédnout na serveru YouTube, truchlící Íránci volají: „Političtí vězni musí být propuštěni!“ Část Íránců také na pohřeb přišla oděna v zelené barvě, která je symbolem reformní opozice.

Na pohřeb se dostavili i opoziční vůdci Mír Hosejn Músáví a Mahdí Karrúbí, kteří oba vyšli poraženi z nedávných prezidentských voleb. Včerejšek pak vyhlásili dnem národního smutku.

Během demonstrací došlo podle BBC ke srážkám s policií a na Músávího auto zaútočili při zpáteční cestě neidentifikovaní muži na motorkách a zranili jednoho z jeho tělesných strážců. Smuteční obřad v kómské mešitě musel být dokonce zrušen, protože na opoziční příznivce zaútočilo asi 2000 konzervativců. Kondolence od Chameneího Íránská vláda protesty už dopředu předvídala, a proto přijala řadu preventivních opatření. Noviny například na přísné nařízení ministerstva kultury nesměly vyjít s Montazerího fotkou na titulní straně ani publikovat dlouhé projevy vyjadřující soustrast nad jeho úmrtím, ačkoli to měly v úmyslu. Jediná povolená kondolence byla ta od duchovního vůdce Íránu ajatolláha Alího Chameneího. V ní žádá boha, aby Montazerímu odpustil „těžkou a kritickou zkoušku“, které byl vystaven na konci života Chomejního (čímž naznačil, že Montazerí ve zkoušce neobstál). Montazerí je dodnes symbolem islámské revoluce roku 1979. Dokonce byl označen za nástupce někdejšího duchovního vůdce ajatolláha Chomejního, ale po jeho smrti se „znelíbil“ režimu svým kritickým přístupem a byl odsunut do pozadí. Několik let byl nucen strávit v domácím vězení. Zemřel 19. prosince ve věku 87 let na infarkt. „Jeho smrt je velká rána pro (reformní) zelené hnutí a pro všechny, kdo se angažovali v posledních několika měsících,“ řekl CNN odborník na Írán Mehrdad Khonsárí. „Jeho smrt zanechá významné vakuum, ale jsou tu i další duchovní, kteří vystupují proti Ahmadínežádově politice. Jeho odchod neznamená nutně oslabení opozice,“ uvedl naopak íránský analytik Alireza Nader.

***

Kritik režimu

Hosejn Alí Montazerí (87) mohl jako duchovní reagovat na nynější íránskou vládu daleko svobodněji než opoziční lídři. Červnové prezidentské volby, ve kterých zvítězil Mahmúd Ahmadínežád, označil za podvod. V říjnu se zase veřejně vyslovil proti jaderným zbraním.

Autor: