Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Smrt diktátorům, řvali v Íránu

Česko

Možná až desítky tisíc příznivců opozice včera opět demonstrovaly v Teheránu proti vládě

TEHERÁN/PRAHA V Íránu to opět vře. Včerejšek totiž v Teheránu orámovaly masové demonstrace odpůrců i příznivců prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Ten navíc podle agentur při příležitosti oslav Dne Jeruzaléma zopakoval své dřívější tvrzení, že holokaust je „lež“ vymyšlená jako záminka k vytvoření židovského státu.

Vyhrocené nepokoje byly ve vzduchu již dlouho. Včerejšek (poslední pátek islámského postního měsíce ramadánu) je totiž každý rok spjatý s vyjadřováním podpory Palestincům. Vláda se proto měla na pozoru a kvůli ohlášeným opozičním protestům bylo již od rána v Teheránu na hlavních náměstích a ulicích rozmístěno množství policistů i členů provládních milic basídž. Klid přesto nebyl. Tisíce demonstrantů (podle některých zdrojů desetitisíce) vyšly do centra Teheránu, aby manifestovaly sounáležitost s opozičním vůdcem Mírem Hosejnem Músávím. Ten v červencových volbách podle oficiálních výsledků prohrál s Ahmadínežádem. Volby však provázely podivné okolnosti a země je od té doby ve varu. Músávího tábor se i včera oblékl do tradiční zelené barvy.

Podle CNN příznivci reformní opozice blízko teheránského náměstí Revoluce křičeli slogany jako „smrt diktátorům“. Na druhé straně ulice se však zároveň shromáždil dav přívrženců Ahmadínežáda. Oba tábory od sebe podle svědků oddělovala policie. Kromě toho se však oba tábory v Teheránu měly i přímo střetnout, což si údajně vyžádalo neupřesněný počet zraněných. S demonstranty se však dostala do křížku i policie. Jak uvedla ČTK, bezpečnostní složky údajně i nejméně deset protestujících zatkly. Podle agentury AFP policie protestující rozehnala slzným plynem.

Demonstrace se původně chtěl zúčastnit i Músáví. Ve chvíli, kdy na jeho automobil zaútočil rozvášněný dav křičící „smrt pokrytci Músávímu“, však od svého záměru musel ustoupit. Podle informací íránské oficiální agentury IRNA vyrazili útočníci i okna Músávího auta. Stoupenci Ahmadínežáda napadli také bývalého íránského reformátorského prezidenta Mohammada Chátamího a srazili mu turban. Od zranění ho však uchránili jeho příznivci.

Setkání s mocnostmi Sám Ahmadínežád se ve svém včerejším proslovu vrátil k rétorice minulosti. „(Holokaust jako) záminka k vytvoření sionistického režimu (Izraele) je falešná... Je to lež založená na neprokazatelném, smyšleném tvrzení,“ pravil prezident před shromážděnými věřícími na teheránské univerzitě. „Stavět se na odpor proti sionistickému režimu je národní a náboženskou povinností,“ dodal.

Podle deníku The New York Times však takové vyjádření může být pouze snahou vrhnout stín na setkání s několika mocnostmi, které se uskuteční 1. října. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v této souvislosti již podotkla, že Írán by měl přijmout nabídku a svůj jaderný program zastavit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!