Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

Dezinformaci o úmrtí Petra Pavla prověří policie. Lež odsoudili generál i Babiš

Petr Pavel (25. ledna 2023) foto: ČTK

V řetězových e-mailech a také na falešných webových stránkách kandidáta na prezidenta Petra Pavla se šíří informace, že měl generál ve výslužbě zemřít. Stránky jsou na první pohled nerozeznatelné od těch pravých, jde tak o záměrnou dezinformaci. „Generál je v pořádku,“ ujistil jeho tým a vzápětí i sám prezidentský kandidát. Případem se již zabývá policie.
  11:52aktualizováno  13:40

„Je to poplašná zpráva, dezinformace. Pan generál je samozřejmě v pořádku. Zvažujeme právní kroky, nyní se musíme poradit ohledně následujícího postupu,“ sdělila iDNES.cz Pavlova mluvčí Markéta Řeháková s tím, že jde o první upozornění na tuto dezinformaci.

„Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě. Někdo rozesílá jménem mé mluvčí falešnou kopii mého webu se zprávou o mé smrti. Antikampaň dosáhla nového dna, pojďme tomu říct rázné ne ve volbách! Sdílejte, pravda znovu zvítězí,“ napsal na Twitteru sám Pavel. Uvedl také, že odesláním falešné zprávy se již zabývá policie.

Falešné oznámení úmrtí Petra Pavla

Na falešných webových stránkách, které jsou téměř stoprocentní kopií oficiálního webu Pavlovy kampaně, stojí smuteční oznámení.

„Tým kandidáta na prezidenta České republiky Petra Pavla vyjadřuje upřímnou soustrast rodině, blízkým a kolegům generála Petra Pavla, který brzo ráno ve čtvrtek 26. ledna 2023 náhle zemřel,“ uvádí se v něm.

Falešné oznámení o úmrtí generála Pavla.

Že jde o podvod, je jasné z adresy webu. Je na jiné než české doméně, drobně se liší i znění URL adresy. Redakce iDNES.cz její znění v prevenci proti dalšímu šíření ale neuvede.

Mediální analytik Filip Rožánek na svém twitterovém účtu uvedl, že držitel domény s falešnou kopií webu generála Pavla je anonymní. „Podle nástroje MXToolbox jsou e-maily v dané doméně směrovány přes ruský Yandex,“ uvedl.

Na dezinformaci na Twitteru zareagoval i Pavlův sok Andrej Babiš a celou záležitost odsoudil. „I když jsme soupeři, tak s vámi absolutně souhlasím. Je to hnus a mrzí mě, že se někdo k něčemu takovému sníží. Policie by to měla důkladně prověřit, stejně jako to dělá v případě anonymu, který mi vyhrožuje smrtí. Držte se,“ napsal Babiš. Jeho sok mu během chvíle odpověděl, že za podporu děkuje.

Web má odradit voliče

Motiv vytvoření takového webu je podle politologa Miloše Gregora samozřejmý. „Jediným cílem je odradit voliče Petra Pavla. Ať už je znechutit, nebo autor doufal, že tomu několik málo voličů uvěří a nepřijde,“ řekl pro iDNES.cz.

Doplnil, že vytváření falešných webů se nedá zabránit. „Jediné, jak se tomu můžeme bránit, je informovaná společnost, která dokáže podobné pokusy o manipulování a lži rozeznat a nebude jim podléhat,“ míní Gregor.

Nabádá rovněž k obezřetnosti v případě, že objevíte na internetu informaci, která se zdá šokující. „Pokud tato informace není v žádných jiných médiích, byl bych velmi opatrný, abych jí věřil,“ radí.

Cílem „záškodníků“ se stal již dříve i Andrej Babiš. Nejprve o víkendu oznámil, že jeho ženě někdo poslal obálku s nábojnicí, později bývalému předsedovi vlády někdo prostřednictvím anonymního dopisu vyhrožoval, že v případě, že vyhraje volby, zavraždí ho.

Téhož dne odpoledne našel před průhonickou Sokolovnou vystřelenou nábojnici, zrušil kontaktní kampaň a požádal s manželkou o dočasnou policejní ochranu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat