Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Smrtící“ plast v regálech

Česko

Nebezpečné obaly - Škodlivé látky obsažené v PVC se mohou uvolňovat do potravin

Potravinové obaly z PVC obsahují podle ekologického sdružení Arnika látky, které v případě uvolnění poškozují lidské zdraví.

PRAHA V supermarketech můžete narazit na potraviny v nebezpečných plastech. Tvrdí to alespoň ekologické sdružení Arnika.

Nejškodlivější lidskému zdraví jsou přitom podle sdružení obaly z polyvinylchloridu (PVC), ve kterých se velmi často prodávají masné výrobky, pomazánky, zmrzliny nebo termixy. „V řadě studií bylo zjištěno, že uvolněním takzvaných ftalátů nebo adipátů z PVC obalů došlo ke kontaminaci potravin,“ řekla Miroslava Jopková z Arniky. Ftaláty a adipáty jsou estery organických kyselin. Do plastů se přidávají pro zvýšení pružnosti. Uvolňovat se prý mohou kdykoliv.

Některé ftaláty působí nepříznivě na vývoj mužských reprodukčních orgánů. Jsou toxické pro takzvané testikulární buňky, které zajišťují normální produkci hormonů a spermií. Nezanedbatelné jsou také jejich účinky na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve. Právě na negativní vliv těchto změkčovadel (plastifikátorů) v potravinových obalech na lidské zdraví poukazuje Arnika. „Polyvinylchlorid obsahuje mnoho přísad, které v něm nejsou pevně chemicky vázány. Proto se mohou z obalového materiálu uvolňovat, což může při styku s potravinami představovat vážný problém,“ dodala Jopková.

Firmy musí při balení dodržovat přísná pravidla Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben nevidí v používaní PVC v potravinových obalech problém. „Firmy nemůžou balit potraviny do čehokoliv. Musí dodržovat přísná pravidla. Lidské zdraví není ohroženo,“ sdělil Duben.

Česko zatím nemá předpis, který by obaly z polyvinylchloridu zakázal. Například v Kanadě takový předpis mají.

„Původní zákon, který měl zavádět zákaz zmíněný plast v obalech na potraviny používat, nakonec nevstoupil v platnost. Hlavním důvodem byla nekompatibilita s legislativním rámcem EU,“ řekla Barbora Petrová z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

Arnika rozjela kampaň proti polyvinylchloridu kontrolou zboží v největších obchodech na jihu Čech. Udělala průzkum a došla ke zjištění, že všechny známé hypermarkety v Českých Budějovicích nabízejí potraviny balené do PVC. „Byla v nich například drůbež z Klatov, Xaverova i z Vodňan, polárkové dorty, tatarské omáčky, termixy i pomazánky,“ upřesnila vedoucí Arniky v Českých Budějovicích Jitka Straková.

Při monitoringu narazila Arnika ještě na jeden problém. Ne na všech obalech bylo uvedeno, o jaký materiál jde. Ještě před rokem ale mohli zákazníci na obalech rozluštit třeba trojúhelníček s číslem tři a písmeny PVC nebo se slovem vinyl, který je méně nebezpečný. „Po změně zákona ale na obalech již nemusí být uvedeno, z jakého jsou materiálu. Od posledního monitoringu bohužel neznačených obalů přibylo,“ posteskla si Straková.

PVC je stále hodně oblíbené. Důvod je ryze ekonomický. „Polyvinylchlorid je z hlediska nákladů na výrobu výhodný,“ podotkla Barbora Petrová z ministerstva životního prostředí. Nepřímo se na kvalitě potravin projevuje také likvidace obalů z PVC. „Během likvidace na skládkách či ve spalovnách se uvolňují toxické látky, jako jsou například těžké kovy nebo dioxiny, které mohou velmi snadno proniknout do potravního řetězce, na jehož konci je člověk,“ dodala Jopková z ekologického sdružení Arnika.

***

Označení PVC na obalech potravin Obal z polyvinylchloridu (PVC) se značí trojúhelníkovou recyklační značkou s číslicí „3“ nebo písmenem „v“. Pod trojúhelníkem je pak nápis „PVC“, „V“ nebo „vinyl“. Tato značka bývá vyražena na spodní straně plastového výrobku nebo na etiketě. Potravinový obal z PVC může mít mnoho podob. Nejčastěji se jedná o různé vaničky, kelímky nebo smršťovací fólie. Zdroj: Arnika

Na zdravotní rizika obalů z PVC upozorňují (zleva) vedoucí českobudějovické pobočky Arniky Jitka Straková, vedoucí programu Budoucnost bez jedů Jindřich Petrlík a vedoucí kampaně „Nehrajme si s PVC“ Mirka Jopková. Podle nich PVC obsahuje mnoho přísad, které se mohou z obalu uvolňovat do potravin.

Arnika udělala v osmi českobudějovických marketech vlastní průzkum. Objevila více než 50 různých druhů potravin zabalených do polyvinylchloridu (PVC), který může podle ekologického sdružení ohrožovat lidské zdraví i životní prostředí.

Ekologické sdružení Arnika spustilo kampaň proti potravinovým obalům z polyvinylchloridu (PVC). Hlavním motivem je kachnička z PVC. „Tato kachnička není žádný andílek, je totiž vyrobena z PVC!“ hlásá první ze série plakátů vylepených v Českých Budějovicích. „Kampaní chceme ukázat, že PVC není škodlivé pouze v dětských hračkách nebo zdravotnických pomůckách. Na plakátech proto nechybí symboly, podle nichž lze výrobky nebo obaly z PVC určit,“ řekla vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC Miroslava Jopková.

Autor: