Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

SMS o polovinu levnější

Česko

Od července platí nová regulace EU. Operátoři včera vydali své ceníky, zlevní hlavně SMS

PRAHA Poslední měsíc zbývá do platnosti novely evropské regulace roamingu. Nové ceny musejí od začátku července operátoři promítnout do jimi nabízeného eurotarifu. Unie nařizuje nově zlevnění SMS zpráv. Ty stály mezi osmi až deseti korunami, nyní jejich cena padá o více než polovinu. Stát budou nově v závislosti na operátorovi od 3,40 do 3,46 korun.

Naopak ceny volání se téměř neupravují. Na vině je kurz koruny, která proti loňskému roku k euru poklesla. To vyrovnalo unií nařízené snížení cen, ty tak zůstávají na úrovni loňského roku. Za odchozí hovor zaplatí zákazník kolem třinácti korun u všech tří operátorů. Mírně se sníží pouze platba za příchozí hovor. Zákazníci Vodafonu a O2 budou platit šest korun, o šest haléřů více pak zákazníci T-Mobilu.

Výrazně jde u některých operátorů dolů cena za data přenesená v zahraničí. Zde unie předepisuje velkoobchodní cenu za jeden megabajt jedno euro. Například u Vodafonu zaplatí zákazníci nově šedesát korun za jeden přenesený megabajt, což je výrazně méně než 170 korun, které platili dosud. U T-Mobilu se cena nemění, O2 ještě o datech nerozhodlo.

Účtovat se bude po vteřinách Menších cen za přenos dat se dá docílit použitím speciálních datových balíčků. S novou regulací se mění i způsob tarifikace. Operátoři dosud využívali tarifikaci po minutách. Za hovor trvající například minutu a deset vteřin tak zákazník zaplatil totéž jako za dvouminutový hovor, což zvláště při vyšších roamingových cenách hovory notně prodražovalo. Podle zástupců EU oproti účtování po vteřinách až o dvacet procent.

Odchozí hovory budou operátoři počítat po první půlminutě po vteřinách, příchozí pak po vteřinách už od první sekundy. Zákazník tak zaplatí jen to, co skutečně provolá. Naopak u zemí mimo EU používají operátoři nadále minutovou tarifikaci. Dražší doma než v cizině „Škoda jen, že operátoři nepřevedou tarifikaci po vteřinách i do svých domácích tarifů,“ hodnotí nový ceník eurotarifu odborník na mobilní komunikaci Jan Lodl. Naráží na to, že doma T-Mobile a O2 využívají u všech nových tarifů účtování po jedné minutě.

„Dochází i k paradoxu, že u některých tarifů či předplacených karet je cena 3,50 za SMS ze zahraničí nižší než cena, kterou chtějí operátoři za SMS odeslanou v ČR,“ dodává Lodl. „U T-Mobilu a O2 navíc platí zákazník za SMS odeslanou do zahraničí více než za regulovanou SMS odeslanou ze zahraničí, což je zřejmě v evropském kontextu naprostý unikát.“

Eurotarif platí sice jen v zemích EU, operátor Vodafone se jej ale rozhodl rozšířit i na Chorvatsko, které je nejoblíbenější turistickou destinací Čechů. Všichni operátoři pak nabízejí i své vlastní roamingové tarify, které jsou obvykle výhodnější v případě delších hovorů.

***

Jak vypadá nový eurotarif Evropská unie nařizuje mobilním operátorům mít zavedený regulovaný eurotarif od září roku 2007. Ceny každoročně klesají vždy o několik eurocentů. Komise dosud regulovala pouze hovory. Od července ale rozšířila nařízení i na krátké textové zprávy (SMS) a na přenos dat. SMS nesmí být dražší než 11 eurocentů bez DPH. U O2 zaplatí zákazníci 3,40 koruny. U Vodafone 3,45 koruny a u T-Mobile 3,46 koruny s DPH. Vekoobchodní cena přenesených dat za 1 MB bude jedno euro. Tím se výrazně snížila i koncová cena, například u Vodafone zaplatí zákazník 60 korun za 1 MB přenesených dat. Doposud platil 170 korun. Významné je nařízení účtovací periody. Doposud si operátoři účtovali roamingové hovory po celých minutách. Za hovor trvající minutu a pět vteřin zaplatil tak zákazník stejně jako za dvouminutový. Komise jim nařizuje po první půlminutě účtovat po vteřinách (30+1). Hovorné se snižuje na 43 centů za odchozí a 19 centů za přijatý roamingový hovor. Protože ale kurz koruny k 1. červnu, podle kterého se regulované ceny přepočítávají, byl méně výhodný než loni, snížení cen je jen v desetihaléřích.

Autor: