Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smůla pro Ostravany? V brance chytal Vaniak

Česko

PRAHA Pochvaly slyšel ze všech stran. Od fanoušků, spoluhráčů a také od trenéra Jarolíma, pro kterého už je zase neohroženou jedničkou. Brankář Martin Vaniak (38) položil základ k výhře Slavie nad Baníkem Ostrava několika výjimečnými zákroky, které daly zapomenout na jeho nejisté období z úvodu sezony, kdy se ocitl i mezi náhradníky.

Tentokrát musel Baník litovat, že jste proti němu stál zrovna vy. Překvapilo vás, kolik si soupeř vypracoval v Edenu šancí?

Věděli jsme, že je to technické mužstvo, co nebude bránit. Jen měli smůlu, že jsem stál v bráně zrovna já, a víc než jeden gól nedali.

Největší ovace vzbudil váš reflexivní skok proti Neuwirthově hlavičce. Věřil jste, že byste mohl míč vyrazit?

To už je reflex. Vidíte, že se hráč napřahuje, dává hlavičku, a jdete nějakým směrem. Takové zákroky máte prostě zafixované.

Když gólman předvede mimořádný zákrok, jak mu to pomůže psychicky? Když za vámi lidi řvou, sebevědomí pochopitelně stoupne. I když nevím jak obraně. Pro ni to znamenalo spíš pokárání.

Vy jste zatím kynul fanouškům. Užíváte si podobné momenty?

Fotbal hraju pro ně, aby si zápas užili, proto dělám taková gesta. Má to i riziko. Když potom dostanete laciný gól, vypadáte jako blbec.

Není proto smůla dostat po výjimečných momentech smolný gól, jako se to přihodilo tentokrát?

Nevím, kde se stala chyba, musím se ještě na celou situaci podívat v televizi. Byl to vlastně centr, který šel za obranu, a nikdo ho neřešil. Hned jste kvůli němu vynadal Belaidovi. Proč?

Nebyl čas mu to říct předtím. Tijani byl určený, aby stál jako první před balonem tak, aby znemožnil soupeři usnadnit zahrávání standardky. Poprvé a podruhé tam chyběl. Lukeš to měl hned snadnější.

Autor: