Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trafiky pro Tluchoře, Šnajdra a Fuksu? Peake tomu chce zabránit

Karolína Peake oznamuje, že končí ve Věcech veřejných. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Peake oznamuje, že končí ve Věcech veřejných. | foto: Michal KrumphanzlČTK

PRAHA Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) chce zabránit tomu, aby tři rebelující poslanci ODS, kteří odchodem ze Sněmovny umožnili zachování kabinetu Petra Nečase (ODS), dostali za odměnu místa v podnicích s podílem státu. Podle vicepremiérky pro boj s korupcí by to znevěrohodnilo boj vlády s korupcí.

Marek Šnajdr má údajně dostat místo v dozorčí radě Českých drah, Petr Tluchoř jde do ČEZ a Ivan Fuksa nastupuje prý do Českého aeroholdingu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Velmi to znevěrohodňuje vládu a celé protikorupční snažení," řekla v Otázkách Václava Moravce v ČT Peake. Na otázku, zda tomu bude chtít zabránit, odpověděla ano. "Znevěrohodňuje to vládu a znevěrohodňuje to podstatu dohody, která zjevně padla, nevím zda na úrovni ODS nebo premiéra a oněch rebelujících poslanců," dodala.

Chce o tom mluvit v koalici také proto, že úprava podmínek pro nakládání s majetkem právnických osob zřizovaných státem je jednou z priorit protikorupční strategie. "Má se jednat také o tom, jakým způsobem se dosazují lidé do správních a dozorčích rad," řekla.

LIDEM požaduje lepší zákon o úřednících

Nejmenší vládní strana LIDEM bude trvat na tom, aby v revidované koaliční smlouvě bylo přijetí zákona o úřednících či státních zastupitelstvích a dokončení normy o financování politických stran. Bez toho nový dokument o vládní spolupráci nepodepíše.

Podle šéfky LIDEM Karolíny Peake je nutné nynější návrh zákona o úřednících, který připravilo vnitro, přepracovat. ODS, TOP 09 a LIDEM chtějí obnovenou koaliční smlouvu podepsat do konce roku.

Trojice norem má přispět k boji proti korupci. "Vládou projde (návrh zákona o úřednících) pouze přes mou mrtvolu. Příprava zákona skončila velkou blamáží," uvedla Peake.

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka odmítá umisťování politiků do těchto orgánů jako obrovské korupční riziko. Podle něj by Marek Šnajdr naopak měl čekat na to, zda mu bude sděleno obvinění za činnost na ministerstvu zdravotnictví a ve Všeobecné zdravotní pojišťovně.

"Důvěra vlády klesá na nulu"

"Pokud lidé vidí, že takto se umísťují lidé, kteří vládě pomohli, tak důvěryhodnost klesá na nulu," shrnul. Podle analytika Petra Bouchala z britského The Institute for Government by něco takového nebylo ve Velké Británii možné. "Existuje tam jasné oddělení politických a odborných úřednických rolí," řekl s tím, že zákon o úřednících, který se v ČR nyní připravuje, "by se měl udělat lépe, než se momentálně dělá".

Trojice středočeských poslanců Tluchoř, Fuksa, Šnajdr se v minulých měsících pustila do střetu s premiérem Petrem Nečasem. Nakonec kvůli svému odporu k vládnímu daňovému balíčku odešli ze Sněmovny. Lídři ODS ale dávali najevo, že je strana po tom, co ustoupili, "neodepíše". Jejich odchod provázely spekulace médií o tom, zda a co jim za to bylo nabídnuto.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...