Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sněhová děla vítězí nad přírodou

Česko

Na Moravě se stále lyžuje, i když sněhu zejména v Beskydech ubylo

OSTRAVA Moravští školáci, kteří chtějí jarní prázdniny strávit na lyžích, musejí pečlivěji hledat. Nebo jet do Alp či jiných velehor. V Jeseníkách i Beskydech mají zejména níže položené areály problémy.

V Jeseníkách najdou lyžaři až metr sněhu. Provozovatelé vleků těží nejen z toho, že mají školáci v okolí prázdniny, ale především z uzavření areálů v nižších částech hor. „Nižší střediska, jako je Karlov, Ramzová a Dolní Morava, mají v terénu nesouvislou pokrývku nebo kolem deseti centimetrů, vyšší areály, jako je Červenohorské sedlo, má 20 centimetrů a na Ovčárně je do jednoho metru. Na uměle nasněžených sjezdovkách je od 35 do 40 centimetrů technického sněhu,“ řekl včera Martin Chalupa z Horské služby na Ovčárně.

Podle záchranářů je na Ovčárně poměrně velká návštěvnost. Spokojeni jsou i v okolních areálech. „Je to i tím, že se v okolních střediscích, jako je Miroslav, Lipová či Ostružná, přestalo lyžovat,“ uvedl Robert Kolář z jednoho ze středisek v Petříkově. Podotkl, že v jeho areálu leží na sjezdovkách 30 až 50 centimetrů sněhu. „Pokud budou o víkendu panovat mrazivé teploty, nasněžíme tak, aby to už vydrželo až do konce sezony. Bude to rozhodující. Chtěli bychom vydržet do Velikonoc,“ doplnil Kolář.

Spokojeni jsou také v lyžařském středisku v Branné. I tam podle provozovatele areálu Rostislava Procházky přes noc dosněžují.

Zimní sezonu však zatím nevzdávají ani areály, které musely kvůli nedostatku sněhu před časem zavřít. „Podařilo se nám nasněžit 35 centimetrů, v pátek spustíme jeden vlek, přes víkend bychom chtěli i druhý. Nevzdáváme to v žádném případě,“ řekl zástupce areálu v Hlubočkách na Olomoucku Michal Stojmenov.

Na své si mohou v horách nadále přijít i běžkaři. Dobré podmínky poskytuje upravená trasa na základní magistrále mezi Ovčárnou, Švýcárnou a Červenohorským sedlem. Vydat se mohou i na Vřesovou studánku. V horách ale platí první stupeň lavinového nebezpečí.

Záchranáři nadále varují lyžaře, aby byli na sjezdovkách obezřetní. Pamatovat by měli především na to, že technický sníh je tvrdší, a hrozí tak větší riziko zranění. Záchranáři během letošní sezony zaznamenali v horách zatím jedno úmrtí, které se však nestalo přímo na sjezdovce. V Petříkově dostal poté, co sundal lyže, jeden z návštěvníků infarkt. Beskydy žijí především díky umělému sněhu Převážně technický sníh pokrývá sjezdovky v Beskydech. I když v posledních dnech napadlo místy i několik centimetrů sněhu, kvalitu lyžování to výrazně neovlivnilo. „Přírodní sníh v Beskydech téměř není. Lyžuje se pouze tam, kde mají k dispozici sněžná děla,“ řekl dispečer Horské služby.

Nejvíce sněhu je podle serveru www.infocesko.cz na Lysé hoře. Tamní sjezdovku pokrývá víc než 80 centimetrů silná sněhová pokrývka. Dost sněhu má i areál Mezivodí. Tamnímu provozovateli se daří vrstvu udržel okolo 70 centimetrů. V dalších střediscích je pak okolo 30 centimetrů sněhu.

Sněžení v posledních dnech potěšilo provozovatele vleků v Bílé a Mostech u Jablunkova. V obou střediscích napadlo přibližně pět centimetrů sněhu. Vlekaři očekávají, že do hor vyrazí stejně jako minulý víkend řada lyžařů.

Počasí se oproti minulému týdnu zhoršilo a na horách je mlha. Velkou návštěvnost přesto například očekává provozovatel Horského střediska Javorový vrch nedaleko Třince Viktor Pavlík. Celou sobotu budou totiž vrchol ve výšce okolo 950 metrů dobývat skialpinisté. „Spolupořádáme závod, který je součástí letošního Českého poháru a navíc i kvalifikací na mistrovství světa. Věříme, že akce k nám přiláká řadu lidí, kteří si přijdou zalyžovat a ještě se podívat na tento atraktivní horských sport,“ řekl Pavlík.

Ideální podmínky pro víkendové lyžování slibují provozovatelé zimních středisek ve Zlínském kraji. Výborné podmínky panují například ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Sjezdovky Razula a Horal jsou stále zasněžovány, leží na nich kolem 40 centimetrů sněhu. „Lyžaři i snowboardisté si tu užívají také přes týden, kdy sjezdovky nejsou plné lidí,“ sdělil vedoucí areálu Leo Bača. Nepříznivé jsou pouze podmínky pro běžkaře.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat