Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Novým památným dnem bude 25. červen, den odchodu okupačních vojsk

Splácíme historický dluh vůči našim předkům, uvedla šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 foto:  Petr Topič, MAFRA

Poslanci schválili senátní návrh zákona, podle nějž by se významným dnem měl stát 25. červen jako Den odchodu okupačních vojsk, který by připadal na výročí podpisu protokolu o odsunu sovětských vojsk z území bývalého Československa v roce 1991. „Má to svoji symboliku ve dnech, které prožíváme,“ řekla šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
  13:42aktualizováno  17:37

Stahování sovětských vojsk trvalo půldruhého roku, poslední železniční transport přejel československou hranici 21. června 1991. Jako poslední odletěl 27. června téhož roku velitel Střední skupiny sovětských vojsk Eduard Vorobjov.

Památným dnem i 27. květen. Kvůli likvidaci nacistického kata českého národa Heydricha

Významným dnem se má stát také 27. květen jako Den národního vzdoru v souvislosti s připomínkou akce československých parašutistů, kterým se podařilo zlikvidovat nacistického pohlavára Reinharda Heydricha v roce 1942. 

Jozef Gabčík a Jan Kubiš byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii. Atentát patřil k nejvýznamnějším činům protinacistického odboje na území někdejšího Československa. Pokyn k němu dala exilová vláda v Londýně

Heydrich zemřel několik dní po atentátu na následky zranění. Nacisté při odvetných represivních akcích vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili stovky lidí. Gabčík s Kubišem zahynuli s dalšími spolubojovníky 18. června 1942 po boji, když se odmítli vzdát a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostele svatých Cyrila a Metoděje u Karlova náměstí v Praze 2.

Splácíme dluh předkům, řekla šéfka Sněmovny

„Splácíme historický dluh vůči našim předkům. Den odchodu okupačních vojsk si zejména ve světle aktuální neospravedlnitelné okupace Ukrajiny zaslouží připomínat jako memento. Den národního vzdoru nás pak upomíná, že proti zlu a bezpráví je někdy zapotřebí vystupovat i se zbraní v ruce,“ uvedla šéfka Sněmovny Pekarová Adamová.

Pro přijetí zákona hlasovalo 159 ze 161 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti, zdrželi se jen dva poslanci ANO - Taťána Malá a Karel Tureček. Návrh, s nímž přišel lidovecký senátor Lumír Kantor, nyní ještě musí potvrdit Senát a pak i prezident Miloš Zeman.

„V kontextu posledního týdne to nabývá tragické aktuálnosti. Jsou to věci, které nemají skončit pouze v kalendáři, ale mají mít dopad na vědomí mladých lidí. Naše svobododa spočívá v tom, že máme plnou suverenitu nad svým územím,“ řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.