Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Konec obstrukcí. Projde snížení plateb pojišťovnám, skončí zcela respirátory

Šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová foto: Profimedia.cz

Poslední opatření proti šíření covidu končí. Sněmovna schválila návrh na ukončení pandemické pohotovosti o půlnoci ze středy na čtvrtek. Díky tomu končí i povinnost nosit respirátory ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Již před tím je mohli lidé odložit všude jinde.
  13:34aktualizováno  21:24

„Je stabilizovaná epidemiologická situace, není důvod, aby dál platila plošná opatření,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

Skončí také možnost nechat se jednou za měsíc preventivně otestovat na covid-19. Zdravotní pojišťovny budou dál hradit jen testy, na které vystaví žádanku lékař.

Povinné roušky mimo domov nařídila Česká republika od 19. března 2020 jako jedna z prvních zemí Evropy; většina jiných to v té době pouze doporučovala. Od 25. února 2021 začala platit povinnost nosit respirátor či jinou kvalitnější ochranu dýchacích cest. Respirátor s třídou ochrany nejméně FFP2 museli lidé nosit v obchodech, provozovnách služeb, na zastávkách, v prostředcích hromadné dopravy, na letištích či dalších frekventovaných místech. Povinné začaly být také ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče, nebo v pobytových zařízeních sociálních služeb.

Nejdřív obstrukce i noční jednání, potom kompromis mezi vládou a opozicí

Ve Sněmovně před tím vznikla dohoda mezi vládou a opozicí. Navzdory tomu, že mimořádná schůze Sněmovny začala již v úterý dopoledne a poslanci jednali i v noci, vládní koalici se až do té doby kvůli účinným obstrukcím ze strany opozice nedařilo prosadit nic. Celou středu dopoledne například zablokoval svým vystoupením bývalý předseda vlády a šéf ANO Andrej Babiš, když mluvil hlavně o prevenci proti rakovině.

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 ve středu odpoledna přerušila mimořádnou schůzi, aby se strany poradily o dalším postupu. A výsledkem byla dohoda o konci obstrukcí i o tom, že mimořádná schůze Sněmovny skončí ve středu do 22 hodin. To poslanci také dodrželi.

Vláda se musela smířit s tím, že zatím neprosadí některé své původní záměry a bude to muset zkusit jindy. Neprojde tak zatím návrh vlády na úplné zrušení elektronické evidence tržeb, na zpřísnění zákona o střetu zájmů, které by poslancům a členům vlády zcela zakázalo vlastnit média a zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy ze zahraničí. Schůze bude přerušena na neurčitou dobu.

Hazard se zdravím, varovala Schillerová před odebráním 14 miliard zdravotním pojišťovnám

Poslanci také ve středu začali projednávat návrh vlády na snížení odvodů státu zdravotním pojišťovnám, který prošel zatím prvním čtením. Nyní ho posoudí zdravotní výbor Sněmovny ve zkrácené lhůtě třiceti dnů.

Ještě před tím, než se strany ve Sněmovně dohodly na kompromisu, kritizovala návrh vlády na snížení plateb státu zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce exministryně financí a šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. „Nechápu to a tento krok nepovažuji za logický,“ kritizovala návrh, jímž mají zdravotní pojišťovny letos přijít o 14 miliard korun.

„Více než 300 tisíc nových pojištěnců umocňuje můj pocit z nerozumnosti tohoto kroku,“ varovala také Schillerová před snížením plateb za státní pojištěnce v narážce na 300 tisíc uprchlíků z Ukrajiny před válkou, kterou rozpoutalo Rusko. Za ně totiž také stát platí zdravotní pojištění.

Podle Schillerové rovněž není logické snižovat platby za státní pojištěnce, tedy za důchodce, děti, studenty či matky na mateřské, jestliže roste inflace, rostou ceny léků a zdravotních úkonů. „Je to hazard se zdravím občanů na území České republiky bez ohledu na to, odkud přišli,“ řekla Schillerová.

„Dojde ke zhoršení dostupnosti zdravotní péče,“ kritizoval plán vlády i šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Jeho kolegyně Karla Maříková neúspěšně navrhovala zamítnutí vládního návrhu. Neprošel ani návrh Davida Kasala z ANO vrátit vládě návrh k přepracování.

Pojišťovny mají dost peněz na účtech, ujišťuje ministr financí Stanjura

Návrh novely o snížení plateb státu zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce za vládu obhajoval ministr financí Zbyněk Stanjura. Překvapilo ho, že si opozice vybrala jako jeden z cílů útoku na vládu právě tento zákon.

Stát platí za každého státního pojištěnce od ledna 1967 korun měsíčně, o dvě stovky víc než loni. Od července to má být podle návrhu vlády Petra Fialy o čtyři stovky méně, tedy 1567 korun za měsíc.

Zdravotní pojišťovny mají ale podle Stanjury dost peněz na účtech a nižší platby od státu je neohrozí. Řekl také, že vládní koalice chce při dalším projednávání do zákona přidat automatickou valorizaci plateb státu pojišťovnám za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané. Valorizační vzorec by měl být podle něho stejný jako u důchodů. Důchod se zvyšuje o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd.

„Finanční rezervy na straně pojišťoven jsou dostatečné, těch čtrnáct miliard korun teď nepotřebují,“ řekl rovněž místopředseda lidovců a předseda dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Tom Philipp.

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....