Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zastánci zákona o manželství osob stejného pohlaví ve Sněmovně neuspěli

Česko

  7:15aktualizováno  12:20
Poslankyně Jana Pastuchová, která je která je pro zrovnoprávnění LGBTQ+ a je mezi předkladateli návrhu, který by umožnil uzavírat manželství osobám stejného pohlaví, neprosadila, aby to Sněmovna projednávala. Chtěla, aby zákonodárci konečně jasně řekli, co si myslí o zrovnoprávnění párů stejného pohlaví, které nyní mohou uzavírat jen registrované partnerství.

„Už dnes víte, jak kdo bude hlasovat, jestli pro, nebo proti, tak si myslím, že nebrání nic tomu, abychom svůj návrh konečně řekli, ať to dopadne, jak to dopadne,“ řekla ve Sněmovně Pastuchová.

Mluvila i o tom, že četla článek britského velvyslance v České republice na podporu sňatků osob stejného pohlaví a že je ve středu mezinárodní den proti homofobii, transfobii a bifobii, takže se i hodí tento bod navrhnout.

Snaha Pastuchové ale byla marná. Jednání o manželství pro všechny podpořila většina poslanců ANO, dva poslanci Pirátů a pět poslanců STAN. Nepodpořili to poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a SPD. (výsledky hlasování zde)

Pastuchová navrhla o manželství jednopohlavních párů jednat po zákoně, který má změnit způsob volby členů Rady ČT a rady Českého rozhlasu, aby nebyla nikým obviněna, že chce zhatit přijetí tohoto zákona.

Sněmovna má totiž ve středu schvalovat návrh o zapojení Senátu do volby radních České televize a Českého rozhlasu.

Poslankyně ANO navrhovala jednat o „manželství pro všechny“ už v úterý, ale nedošlo na něj. Poslankyně totiž navrhovala jednat o zrovnoprávnění LGBT komunity ještě před hlasováním o odvolání Daniela Köppla z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

To nechtěla koalice připustit, a tak poslanec vládního hnutí STAN Jan Berki, sám příznivec manželství pro všechny navrhl a prosadil v úterý protinávrh, aby šlo až o poslední bod jednání.

Když mělo na jednání o zákonu skutečně projít, ukázalo se, že koalice o něm ve skutečnosti jednat nechce. Místopředseda TOP 09 Michal Kučera jménem pěti klubů vládní koalice ukončil úterní jednání a jednání o zákonu pro všechny znemožnil. Stejně se ve středu zachovala velká část vládních poslanců.

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.