Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Poslanci dali šanci návrhu, který zakáže jednorázové plastové výrobky

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Poslanci podpořili návrh počítající se zákazem některých jednorázových plastových výrobků jako jsou příbory, talíře, brčka či vatové tyčinky. Teď se jím bude zabývat výbor pro životní prostředí. Zákaz má platit od července příštího roku. Nikdo z poslanců nenavrhl zamítnutí návrhu.
  14:03

Díky zákazu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba jednorázových plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů.

„Budeme zde regulovat jak plastové obaly, například nádoby na potraviny, nápojové kelímky, tak i tzv. plastové neobaly, jakými jsou plastové příbory, vatové tyčinky, vlhčené ubrousky, tabákové výrobky s filtry a podobně. Neřešíme zde prosím ani roušky ani ochranné rukavice a ani ochranné obleky proti covidu,“ řekla poslankyně za ANO Berenika Peštová.

Výrobci budou muset také označovat výrobky z plastů jednotným značením. Týkat se to bude cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků.

Návrh také obsahuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent.

„Myslím, že je dost velký prostor pro to, abychom udělali něco pro naši zemi tím, že se vrátíme k vratným obalům, vrátíme se k recyklovatelným materiálům a přestaneme tolerovat triky, které na nás zkouší různé řetězce právě formou těch plastových obalů,“ řekl Jiří Kobza z SPD.

SPD odmítla „nadbytečný evropský plevel“

Jednání Sněmovny před tím brzdili poslanci SPD, kteří bojovali proti zákonu o panevropském osobním penzijním produktu, který by se měl stát další daňově podporovanou možností spoření na důchod.

„Cílem není pomoci českým seniorům, ale implementovat evropskou směrnici,“ řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala. „Je to další nadbytečný komplikovaný evropský plevel. Byl bych rád kdybychom se těmto plevelům bránili,“ prohlásil další z poslanců SPD Jan Hrnčíř.

Už před tím mělo hodinovou pauzu druhé opoziční hnutí ANO a šéfka klubu Alena Schillerová oznámila, že ANO nebude přistupovat na žádné výměnné obchody s vládní koalicí.

Obě opoziční strany roztrpčilo, jak vládní koalice přistoupila k volbě místopředsedy Sněmovny, když v úterý zablokovala zvolení kandidátů obou opozičních stran – Karla Havlíčka i Tomia Okamury.