Sobota 21. září 2024, svátek má Matouš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Řídit bude možné už od 17 let, někde až 150 km/hodinu, mění se bodový systém

Česko

  9:17aktualizováno  12:59
Změnu bodového systému schválili poslanci. Nově bude možnost řídit auto pod dohledem mentora od 17 let a na vybraných úsecích modernizovaných dálnic bude možné zvýšit povolenou rychlost až na 150 kilometrů v hodině. Změny zákona mají platit od ledna příštího roku, teď je posoudí Senát. „Sází na zjednodušení a větší srozumitelnost,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Vládní novela zavádí také řidičský průkaz na zkoušku. „Znamená ochrannou lhůtu dvou let,“ řekl Kupka. Pokud se nezkušený řidič dopouští závažného přestupku, bude se muset podrobit přeškolení.

Poslanci rozhodli, že řidiči u sebe nebudou muset mít od roku 2024 řidičský průkaz a osvědčení vozidla. Povinnost měla zaniknout 1. července 2025.

Možnost řídit osobní auto pod dohledem mentora od 17 let má přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Smyslem je získávání řidičských dovedností pod dohledem zkušeného bezúhonného řidiče-mentora. Za porušení povinností bude mentorovi nahlášenému na dopravním úřadu hrozit pokuta až 25 tisíc korun. Od 18 let pak bude moci mladý řidič jezdit sám.

Bodový systém má být jednodušší a srozumitelnější. Systém trestných bodů by se měl zúžit z pěti sazeb na tři, nově bude možné přidělit 2, 4 nebo 6 bodů.

Za řízení pod vlivem alkoholu má řidič dostat šest bodů místo sedmi, ve správním řízení má platit pokutu až 25 tisíc místo 20 tisíc korun. Když odmítne zkoušku na alkohol, hrozit mu má pokuta až 75 tisíc.

Maximální příděl šesti bodů a pokuta 25 tisíc korun má hrozit i za překročení rychlosti o 50, respektive 40 kilometrů v hodině mimo obec a v obci, vjezd na železniční přejezd přes zákaz nebo jízdu na červenou. U té se pokuta zvýší pětinásobně na 25 tisíc korun. Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud.

Pokuta na místě se u závažných přestupků zdvojnásobí až na 5500 korun. Tresty se zmírňují u bagatelních prohřešků, jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo špatné parkování, kde se snižuje horní hranice pokuty na místě z 2000 korun maximálně na 1500 korun, respektive domluvu, a body se nezapisují.

Neprošel návrh na povinné přilby pro cyklisty bez ohledu na věk ani výjimka pro kamiony

Neprošly pozměňovací návrhy poslankyně ANO Zuzany Ožanové, aby byla přilba pro cyklisty povinná bez ohledu na věk, a aby zmizela povinnost dodržovat minimální odstup při předjíždění cyklistů. Povinnost dodržovat bezpečný odstup 1,5 metru platí od loňského ledna.

Ožanová narazila i s nápadem, aby cyklisté museli využívat cyklostezky, tam kde jsou, a nemohli jet jinudy.

Poslanci také nepřijali návrh poslance ODS Stanislava Blahy na zavedení nové výjimky z víkendového zákazu jízd kamionů. Navrhoval, aby mohly jet například do místa vykládky zboží, pokud by bylo v tuzemsku.