17. září 2009 14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sněmovna bude jednat o Janotově úsporném balíčku 24. září

Ministr financí Eduard Janota (vlevo) a stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Eduard Janota (vlevo) a stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Sněmovna bude jednat o vládním úsporném balíčku ve čtvrtek 24. září ve stavu legislativní nouze. Znamená to, že se bude schvalovat v jednom čtení, poslanci ale budou moci předkládat pozměňovací návrhy. Řekl to dnes novinářům předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).

V následujícím týdnu, od 29. září by se měla sněmovna sejít na další schůzi.

Vláda by měla podle Vlčka požádat o vyhlášení stavu legislativní nouze v pondělí. Šéf sněmovny by ji vyhlásil na týden, tedy do pátku. Schůze k balíčku začne ve čtvrtek v 10:00. Vlček po jednání sněmovního organizačního výboru uvedl, že může být přerušena, aby návrhy posoudily výbory.

Schvalování by se mohlo posunout na pátek.

Vlček dnes jednal o postupu s premiérem Janem Fischerem. Předseda vlády podle něho neupřesňoval, jaké zákony bude balíček obsahovat.

Vládní úsporný balíček má snížit v návrhu rozpočtu pro příští rok schodek 230 miliard na nejvýše 170 miliard korun. Podle zákona musí předložit rozpočet sněmovně do 30. září.

Legislativní nouzi umožňuje předsedovi sněmovny vyhlásit zákon o jednacím řádu. Musí to ale být za mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena práva a svobody občanů, bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody.

Návrh rozpočtu může sněmovna v prvním čtení vrátit vládě k přepracování. Ta by na to měla nejvýše 30 dní. Pokud by se rozpočet nepodařilo schválit do konce roku, nastalo by rozpočtové provizorium.

Sněmovna má však právo ještě před jednáním o pořadu schůze posoudit, zda stav legislativní nouze trvá. Pokud by poslanci dospěli k závěru, že podmínky pro jeho vyhlášení pominuly, stav legislativní nouze zruší, uvádí zákon.

V týdnu, který bude následovat poté, tedy od 29. září, by se měli poslanci sejít již v řádném termínu. Čekat je bude 110 bodů a zřejmě ještě další budou chtít na program zařadit. Na programu jsou hlavně první čtení vládních návrhů zákonů, které by měli poslanci schvalovat hned v prvním čtení.

Mezi nimi jsou novely zákonů o dani z přidané hodnoty, o spotřebních daních nebo novela trestního řádu. Poslanci by měli schvalovat zákony, které nestihli projednat na předchozích schůzích. Jde například o zákon zakazující privatizaci ruzyňského letiště.

Na programu je také mnoho návrhů z předchozích schůzí. Poslanci by se mohli po zhruba půlroce dostat například k projednávání návrhu zahrádkářského zákona. Na projednání čekají i návrhy na omezení doby jízd kamionů.

ČTK