Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Je to znak Česka, nebo Karlštejna? Pravdu odhalí nepatrný detail dvouocasého lva

Městys Karlštejn má ve znaku dvouocasého lva téměř totožného se znakem ČR. Liší se pouze barvou jazyka. Zatímco republikový lev má jazyk zlatý, karlštejnský lev (vlevo) má jazyk červený. foto: Koláž iDNES.cz

Zástupci pěti desítek obcí, měst a městysů v pondělí převzali ve Sněmovně od její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové z TOP 09 dekrety, které jim přidělují jejich obecní znak a vlajku. Slavnostní ceremoniál se stejně jako v minulosti odehrál v sále Státních aktů. Právo udělovat primátorům a starostům takovéto dekrety má předsedkyně Sněmovny na základě zákona o obcích a sněmovního jednacího řádu.
  14:19aktualizováno  14:39

Předsedkyně Sněmovny ve svém projevu k přítomným připomněla, že znak či vlajka místa, odkud lidé pocházejí nebo žijí, spoluvytvářejí jejich identitu. „Díky symbolům si dnes, stejně jako naši prapředkové v daleké minulosti, jasněji uvědomujeme, že žádný člověk není ostrovem sám pro sebe. Symboly mají nenápadnou moc nás spojovat, posilovat vzájemnou soudržnost a prohlubovat uvědomění přináležitosti k něčemu, co nás přesahuje, ale čeho jsme zároveň nedílnou součástí,“ řekla.

Pro svůj znak si v pondělí přišel například starosta Karlštejna na Berounsku Josef Čvančara. Městys Karlštejn má ve znaku dvouocasého lva, které je rovněž v červeném poli, má na hlavě korunu, hledí na levou stranu a je tedy v základním pojetí téměř totožný se znakem ČR. To hlavní, co od sebe oba znaky rozlišuje, je barva jazyka šelmy; zatímco republikový lev má jazyk zlatý, karlštejnský lev má jazyk červený.

Dekret na znak i vlajku si přišel převzít starosta Harrachova na Jablonecku Tomáš Vašíček. Harrachov si vyžádal od rodu Harrachů svolení, aby mohl využívat jeho symboliku na svých komunálních symbolech, a svolení obdržel. Ve svém znaku i vlajce bude mít zlatou kouli se třemi stříbrnými pštrosími pery.

Obec Lom na Strakonicku má ve svých symbolech odkaz právě na lom. Vyjádřený je zalomeným stříbrným břevnem. V dolní části symbolů je pak zlaté palečné kolo v modrém poli. Odkaz na fungující lom mají ve znaku i Tužice na Klatovsku. Ve znaku mají turistickou značku pro lom, zobrazenou jako stříbrné oboustranně dostupné zalomené břevno. Ředitel sněmovní knihovny Ondřej Tikovský řekl, že šlo o jedno z nejzajímavějších hledání vhodného symbolu.

Obec Veltěže má na vlajce i znaku odkaz na pracovité lidi, mimo jiné zlatý rýč a zlaté klasy. Starostka Čkyně na Prachaticku Stanislava Tůmová převzala dekret na vlajku, protože znak má už od doby krále Ferdinanda I. Na vlajce je opevnění s branou, věží a dvěma ozbrojenci na hradbách.

Dekret na vlajku i znak obdržela například obec Dlouhopolsko na Nymbursku, dekret na svoji vlajku dostal Chlumec nad Cidlinou na Královéhradecku. Dekret na vlajku a znak obdržely i Lety na Písecku, o nichž média v poslední době často informovala v souvislosti se vznikem památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Na znaku i vlajce budou mít kromě jiného stříbrnou labuť a tři zlaté klasy do vějíře.

Získat dekret na používání vlajky či znaku může každá obec či město, které o to předsedkyni či předsedu Sněmovny požádá. Jejich žádosti poté posoudí podvýbor pro heraldiku, který pak předsedkyni předá své stanovisko. Kompletní přehled znaků a vlajek obcí si můžete prohlédnout v registru komunálních symbolů.

Autoři: ,

Komerční prostor v Lomnici nad Popelkou.
Komerční prostor v Lomnici nad Popelkou.

Josefa Jana Fučíka, Lomnice nad Popelkou, okres Semily
15 000 Kč/měsíc