Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fialovy první interpelace. Pomůžeme těm, kteří pomoc potřebují, řekl premiér

Česko

  14:44aktualizováno  17:11
Premiér Petr Fiala poprvé čelil otázkám poslanců při interpelacích. Na řešení energetické krize se ho zeptal poslanec SPD Radek Koten. Premiér opáčil, že jeho vláda schválila a v parlamentu prosadila zvýšení příspěvku na bydlení. „Využili jsme nástroje, které už existují a které pomohou lidem, kteří tu pomoc opravdu potřebují,“ řekl Fiala.

Za nereálné označil Fiala vystoupení Česka ze systému obchodování s emisními povolenkami.

Bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš ve čtvrtek vládu za řešení, které zvolila, aby pomohla lidem kvůli růstu cen energií, kritizoval. Zvýšení příspěvku na bydlení, které schválila současná vláda, je podle Babiše naprosto nedostatečné. Mluvil o tom, že kdyby ANO bylo ve vládě, odpustila by jeho vláda občanům DPH 21 procent na energie, což Fialova vláda odmítla.

Podal si i tři přihlášky k otázkám na premiéra. Nedostalo se ale na něj. Měl totiž smůlu, že by vylosován, že se může Fialy zeptat až jako třináctý, patnáctý a sedmnáctý v pořadí. Zpravidla ale při interpelacích na premiéra dojde jen na deset otázek poslanců.

Musíme schodek dostat pod 300 miliard, abychom zkrotili inflaci, řekl premiér

Šanci položit Fialovi otázku na rozpočtové provizorium dostala bývalá ministryně financí a šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.  „Byli jsme ujišťováni, že rozpočtové provizorium nebude mít žádné dopady,“ zahájila svůj dotaz Schillerová. „Zajímá mě, jak dlouho bude rozpočtové provizorium trvat,“ řekla Schillerová.

„Neuvedla jste jediný případ problémů, které občané pociťují,“ opáčil jí Fiala. Rozpočet připravený předchozí vládou byl podle něj pro občany nebezpečný. „Rozhazovali jste peníze,“ vyčetl Fiala předchůdcům „Musíme ten schodek dostat pod 300 miliard korun, abychom zkrotili inflaci,“ řekl předseda vlády. Rozpočet vláda projedná začátkem února a mohl by být podle něj přijat tak, aby platil od dubna.

„Tato vláda je z hlediska rozpočtu absolutně nekompetentní,“ prohlásil ve Sněmovně Babiš. Kritizoval, znovu absenci ekonomů ve vládě.

„My neříkáme, že tato vláda může za inflaci, jak to oni říkali před volbami,“ prohlásil expremiér a šéf hnutí ANO po jednání své stínové vlády. „Vláda nechápe, že rozpočet je hlavně o příjmech. Jejich mantra je, že ušetří. No, neušetří 80 miliard korun,“ řekl také Babiš.

Zdravotní péče zůstane bezplatná, řekl Fiala

Poslance opoziční SPD Jana Sílu zajímala pasáž vládního programového prohlášení která se týká zdravotnictví. Konkrétně věta „o potřebě a vhodnosti cenové konkurence zdravotních pojišťoven“.

„Cenová konkurence zdravotních pojišťoven totiž může fungovat jen při zákonem definovaném takzvaném standardu zdravotní péče. Hovořím o zdravotních službách, ne o hotelových službách nebo estetické stomatologické péči. Pokud budete chtít definovat standard, pak musíte také definovat nadstandardní zdravotní služby. Moje otázka zní. Připravujete privatizaci zdravotních pojišťoven jako prvního kroku ke zřízení řízené péče a individuálních účtů u zdravotních pojišťoven, jak měli v plánu vaši předchůdci z ODS?“ zeptal se poslanec.

„Dámy a pánové, kteří nás sledujete mimo tento sál, nenechte se strašit, zdravotní péče bude i nadále bezplatná, tak jak je to uvedeno v Ústavě a jak nám to ukládá zákon,“ opáčil mu premiér.

Předseda vlády Petr Fiala čelil také dotazu na podnikatelskou minulost poslance ODS Karla Krejzy ve společnosti Český Holding (dříve investiční fond Creditanstalt) v letech 2003 až 2012.

Krejza měl podle České televize na starosti projekt vybudování obchodně společenského centra v Českých Budějovicích, který ale v roce 2014 zkrachoval a společnost Český Holding se dostala do konkurzu. Fiala uvedl, že Krejza se své odpovědnosti nezříká, ale nedopustil se ničeho, co by mělo zpochybňovat jeho další politické působení.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat