Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci se přeli kvůli lékům. Ke komisi ke kauzám Zemanovy éry se nedostali

Česko

  10:54aktualizováno  16:05
Poslanci opozice vyčetli vládě Petra Fialy, že není schopna zajistit dostatek léků. „Vždy byla na trhu podobně účinná alternativa pro lék, který měl právě výpadek,“ řekl premiér Petr Fiala při projednávání interpelace šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové. Připustil ale, že problém s některými léky existuje. „Nemalujte věci na růžovo,“ řekl mu poslanec ANO Aleš Juchelka.

„Samozřejmě, a to je nepříjemné a není potřeba to skrývat, byl snížen komfort pro pacienty při hledání lékárny, která zrovna nemá daný typ léku na skladu, a to je mimo jiné způsobeno i legislativou, která na tyto věci nepamatovala,“ řekl před poslanci premiér Fiala.

„Tady skutečně byl problém s přípravky, které byly registrovány v České republice, nicméně podařilo se zajistit dodávky přípravků, které byly registrovány v jiných státech Evropské unie a tady do toho velmi vhodným způsobem zasáhlo právě Ministerstvo zdravotnictví a pan ministr. Vzhledem k situaci a vysoké poptávce ze strany lékáren byly ty nové dodávky vždy velmi rychle rozebrány jednotlivými lékárnami, takže skutečně docházelo k situaci, že ne ve všech lékárnách musel být nebo byl ten lék dostupný, přestože na našem trhu obecně dostupný byl,“ uvedl ve Sněmovně předseda vlády.

„Určitá nervozita, která tu z pochopitelných důvodů panovala, vedla i k jakémusi předzásobování se léky, a to tu situaci ještě více zase zhoršovalo. Takže věřím, že toto už máme za sebou a že postupně, samozřejmě i v souvislosti s tím, co se děje kolem nás a co se děje na trhu s léky v Evropě a ve světě, takže se postupně ta situace bude zlepšovat,“ prohlásil Fiala.

Skoro jste mě tím monotónním hlasem uspal, opáčila premiérovi poslankyně Peštová

Opozici ale svými slovy vůbec neuspokojil. „Skoro jste mě tím monotónním hlasem uspal a uklidnil, ale situace je zcela jiná,“ oponovala premiérovi poslankyně ANO Berenika Peštová.

„Vezměte auto a jeďte po lékárnách v České republice s receptem na penicilin nebo pro endiaron,“ radí Fialovi poslankyně Jana Pastuchová. Může se tak podle ní osobně přesvědčit, že není pravda, že vše funguje.

„Když se podíváte do lékáren, léky tam nejsou. Nemalujte věci na růžovo,“ prohlásil Aleš Juchelka, též z hnutí ANO. Celé Fialovo vystoupení podle něj jen potvrzuje, že by měl skončit ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

„Váš projev byla snůška obecných frází, které mají uklidnit obyvatelstvo,“ reagoval na premiérovo vystoupení poslanec SPD Jan Síla.

„Těšil jsem, že povedeme věcnou debatu o problému, který jsem nijak nezpochybňoval,“ reagoval na opoziční poslance premiér Fiala. „Nepředložili jste žádný alternativní návrh a jenom předvádíte politickou show, kterou vás pravděpodobně učí pan poslanec Juchelka,“ opáčil opozici předseda vlády. Při jeho slovech někteří poslanci nespokojeně bouchali do lavic.

„My se snažíme, váš ministr zdravotnictví to ignoruje, obávám se, že na to nemá,“ popisovala šéfka klubu ANO Alena Schillerová, jak hnutí zve ministra zdravotnictví za odborné semináře, ale Válek to podle ní ignoruje.

Peštová se domáhá od předsedy vlády vysvětlení, proč si lidé musí jezdit pro léky do lékáren v Polsku, Německu či Rakousku, kde je na rozdíl od českých lékáren mají. Zajímá jí, jaký je přesný důvod, když jsme stejně jako tyto země v Evropské unii, a pro lidi je těžko pochopitelné, proč jsou na tom české lékárny ohledně zásobování hůře než v sousedních zemích.

„Legislativa těchto zemí nařizuje dodávky do všech lékáren,“ opáčil jí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Zákon, který chce prosadit, má donutit distributory, aby drželi zásobu těch léků, které ministerstvo zdravotnictví označí za klíčové, alespoň dva měsíce.

Koalice chce komisi ke kauzám prezidentské kanceláře v Zemanově éře. Nesmysl, říká ANO

Poslanci měli mít ve čtvrtek na programu i debatu o návrhu koaličních poslanců na zřízení parlamentní vyšetřovací komise k prošetření kauz Kanceláře prezidenta republiky v letech 2013 až 2023, tedy za éry bývalého prezidenta Miloše Zemana.

„Považujeme to celé za nesmysl,“ odmítla snahu o zřízení této komise šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Ve čtvrtek se k jednání o ní nakonec poslanci ani nedostali. V komisi by mělo být sedm členů, po jednom zástupci ze všech klubů. Výsledky své činnosti by měla předložit o deseti měsíců.

„V uplynulých letech byla česká veřejnost a také většina politických představitelů svědky bezprecedentní devalvace úřadu prezidenta republiky. Jedním z nejviditelnějších projevů byly machinace, které prováděli čelní představitelé Kanceláře prezidenta republiky a blízcí političtí spojenci a lidští důvěrníci prezidenta Miloše Zemana,“ píše se v důvodové zprávě k návrhu na zřízení vyšetřovací komise.

Připomíná, že v médiích v éře exprezidenta Zemana rezonovala řada kauz – od neoprávněné skartace utajovaných dokumentů přes podivné majetkové machinace a podezřelé zadávání zakázek v Lesní správě Lány až po nedůstojné chování k zaměstnancům v Kanceláře prezidenta republiky, které zahrnovaly i hrubý nátlak.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!