Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Fialové se ve Sněmovně přeli o „zradu“. Povinné kvóty nebudou, řekl premiér

Premiér Petr Fiala ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Dva Fialové se ve Sněmovně přeli o to, zda se vláda dopustila zrady, když ministr vnitra Vít Rakušan kývl na úpravu migrační politiky EU. „Vy to vydáváte jako váš obrovský úspěch. Já bych řekl, že to je zrada národních zájmů,“ tvrdil šéf SPD Radim Fiala. „Nakládejte opatrně s těmi silnými slovy a výrazy, jako že někdo zradil národní zájmy,“ opáčil premiér Petr Fiala.
  17:15

„Na rozdíl od vás nehájím zájmy Maďarska nebo Polska, já hájím zájmy České republiky,“ řekl předseda vlády. „Nám sem nikdo násilně migranty posílat nechce a nebude,“ uvedl premiér.

Reforma migrační politiky Evropské unie vylučuje kvóty na povinné přijímání uprchlíků členskými státy, zopakoval předseda vlády. Poslanci tomu věnovali ve středu celé odpoledne na mimořádné schůzi, kterou vyvolalo ANO.

Dohoda ministrů vnitra EU na migrační reformě je podle premiéra rozumná a přinese zvýšení ochrany vnějších hranic Evropské unie mimo jiné pravidly společného azylového řízení a zlepší vyhošťování nelegálních imigrantů.

Současná pravidla podle Petra Fialy nefungují a změny, jak se na nich shodli minulý týden ministři vnitra členských zemí EU, by mohly zlepšit situaci v migraci. Zdůraznil, že výslednou podobu reformy určí Evropský parlament. Výjimku si podle něj Česko vymohlo s ohledem na ukrajinské uprchlíky před Putinovou válkou z Ukrajiny.

„V dalších letech to plati nebude,“ odmítl předseda poslaneckého klubu SPD, že se vláda schovala za ukrajinské uprchlíky, protože ani není jisté, kde budou po válce chtít žít.

„Potom, až skončí dočasná ochrana, tak budou žádat o azyl. Pak my budeme dostávat příspěvky na solidaritu tak jako jiné členské státy, to je realita,“ prohlásil premiér. Neřekl, jak přišel na to, že po skončení války budou ukrajinští uprchlíci chtít azyl v Česku a že se nebudou chtít vrátit domů.

„To nevíme,“ řekl iDNES.cz předseda vlády. Uvedl, že mluvil o obecném principu, který by platil, kdy ukrajinští uprchlíci o azyl v Česku ucházeli.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!