Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jste mimoň, vzkázal Babiš Fialovi při jednání o balíčku. Vytáhl i plyšáka

Česko

  7:56aktualizováno  14:07
Poslanecká sněmovna potřetí projednávala na mimořádné schůzi konsolidační balíček a jeho případné úpravy. K hlasování o podobě balíčku se však poslanci a poslankyně nedostali. Ke slovu se v pátek dostali jen tři opoziční politici, včetně Tomia Okamury a Andreje Babiše. Ten kritizoval premiéra Petra Fialu a na důkaz svých slov vytáhl fialového plyšáka.

Sněmovna hned po zahájení jednání schválila program mimořádné schůze. K hlasování se poslanci nedostali. Návrhy zákonů mohou schvalovat podle jednacího řádu jen ve středy a v pátky, vždy mezi 9:00 a 14:00. Závěrečná debata tak bude pokračovat s největší pravděpodobností příští týden ve středu.

Podle Babiše je opozice ochotná spolupracovat, ale chce zabránit tomu, aby byl „daňový balíček“ přijat. „Tahle vláda žije z naší práce, a to jsme dva roky měli covid. Udělali jsme chyby. Není to konsolidační balíček, je to daňový, nic to nepřinese, měl by být okamžitě zrušen,“ podotkl Babiš.

Andrej Babiš (ANO) na schůzi Poslanecké sněmovny při projednávání konsolidačního balíčku přinesl postavičku z filmu Mimoni. (22. září 2023)

Babiš také při kritizování současného premiéra vytáhl fialového plyšáka mimoně z filmu Já, padouch. „Fiala je úplně mimo. My jsme v rámci hnutí o tom diskutovali, že to není možné, že pan premiér tolik lže a že je takovej mimoň,“ prohlásil.

Dodal, že se proto sešli a hledali symboliku. „A já bych vás chtěl informovat, že jsme ji našli v hračkářství, kde je fialový, zlý, plyšový mimoň. A ten mimoň ničí naši zemi, ničí náš život,“ opřel se do premiéra Babiš. Dodal, že vyhlašuje soutěž o jeho lži. „Pošlete mi seznam jeho lží a my vás vylosujeme. Já vám osobně tohoto plyšáka předám,“ rozohnil se.

Paskvil, kritizoval balíček Okamura

Při jednání dopoledne jako první mluvil téměř hodinu a čtyřicet minut šéf SPD Tomio Okamura. Ten označil vládní konsolidační balíček za paskvil, který postrádá logiku, a požádal Sněmovnu, aby umožnila navrhovat jeho další úpravy.

Vládu také vyzval, aby odstoupila. „Kdybyste byli demokrati, tak samozřejmě odstoupíte a umožníte jinou vládní konstelaci. Vyzývám opozici, pojďme společně ukončit Fialovu vládu,“ prohlásil předseda SPD.

Babiš také uvedl, že vláda může za zvýšení cen pohonných hmot i zvýšení inflace. Řekl, že vláda bere lidem peníze a sama hoduje. „Zavedli jsme EET, které přineslo a mohlo až 20 miliard. Co ty evropské peníze, které nečerpáte? Vybojovali jsme vám je,“ kritizoval vládu Babiš.

Bývalý premiér, stejně jako Okamura, kritizoval záměr ministerstva vnitra realizovat roční reklamní kampaň v hodnotě 42 milionů korun, jejímž cílem je představit vládní kroky. Podle opozičních lídrů je skutečným smyslem podpora vládních stran v evropských a krajských volbách v příštím roce.

Po Babišově téměř dvouhodinovém proslovu Sněmovna pokročila k projednávání konsolidačního balíčku. Mluvil měl ministr financí Zbyněk Stanjura, ten se ale v sále nenacházel. Otevřela se tedy rozprava, v té ale Marek Benda navrhl schůzi přerušit do příští středy a návrhu bylo vyhověno.

Ráno před schůzí měly tiskové konference hnutí ANO a SPD. „Do třetího čtení daňového balíčku vstupujeme do toho, jestli se zařadíme mezi západní země nebo se staneme pomyslným ostrovem sebevrahů, kteří si přivodí zbytečnou hospodářskou stagnaci,“ řekla před jednáním předsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová.

Podle Schillerové mají pozměňovací návrhy ANO mají ambici dostat požadované prostředky do státního rozpočtu a snížit negativní dopady. „Tady se sahá všem na daně, na benefity, obhajují, že je to v rámci demokracie, to je přeci směšné,“ uvedla Schillerová.

Opozice odmítá nákup letounů

Karel Havlíček chtěl, aby ministr financí přesně vysvětlil, jak konsolidační balíček pomůže uspořit. Uvedl také, že hnutí nesouhlasí s nákupem amerických letounů F-35. Navrhují jejich pořízení odsunout o dva roky.

„Nesouhlasíme s ukvapeným návrhem okamžitě schválit nákup letounů F-35. Považujeme je za špičkové stroje páté generace, v tuto situaci je ale jejich pořízení hazardem a je to neobhajitelné. Cílem nesmí být utrácet a za každou cenu pořizovat to nejlepší, ale investovat uvážlivě a v kontextu toho, na co máme a co potřebujeme,“ podotkl Havlíček.

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu odmítl téměř všechny opoziční návrhy na úpravu vládního konsolidačního balíčku. Negativní stanoviska prosadili koaliční zástupci u návrhů ANO a SPD, které by až na výjimky zvýšily výdaje státního rozpočtu.

Konsolidační balíček, který vláda schválila 28. června, mění především některé daňové zákony. Například u daně z přidané hodnoty zavádí dvě sazby místo nynějších třech. Nově by tak měly být pouze sazby ve výši 12 a 21 procent.

Součástí balíčku je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření. Základní sazba daně z nemovitosti se má zvýšit až na dvojnásobek. Návrhy vlády mají podle pětikoalice vylepšit stav státního rozpočtu v příštím roce o 97,7 miliardy korun a v příštích dvou letech dohromady o 150,7 miliardy korun.

11. května 2023

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...