Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Okamurova klička? Šéf klubu TOP 09 se vysmíval SPD, jak se snaží jednání o korespondenční volbě zabránit

Česko

  9:22aktualizováno  14:56
Zavedení možnosti korespondenční volby měli v pátek projednávat poslanci. Šéf klubu TOP 09 Jan Jakob se kvůli tomu ráno vysmíval SPD, která se snaží této formě volby ze zahraničí zabránit. „Čeho jste dosáhli?“ řekl s tím, že SPD dosáhla jen odkladu na pátek. „Okamurova klička,“ nazval to Jakob. Koalice ovšem nakonec ani v pátek začátek jednání o korespondenční volbě neprosadila.

„Já nemám deníček, tak já si to tam nezapíšu. Ale možná by politologové si měli zapsat do svých slovníků nový termín, já nevím třeba: Okamurova, omlouvám se kolegovi Hayatovi Okamurovi, ten za to nemůže, Okamurova klička jak obstruovat, obstruovat až vyobstruuji sám sebe. A čeho jste dosáhli? A proč jste obstruovali? My jako nejsme hloupí, my to víme, že obstruujete proto, že nechcete dopustit korespondenční volbu krajanů ze zahraničí,“ řekl Jakob.

Šéf poslanců SPD Radim Fiala na jeho vystoupení reagoval, že korespondenční volba se dá velmi snadno zneužít.

„Já tady na rovinu říkám, že hnutí SPD má zájem obstruovat dva vaše zákony, které jsou pro tuto zemi a pro společnost škodlivé. Za prvé je to pandemický zákon, který budeme obstruovat, který je bezprecedentním útokem na svobodu lidí v této zemi, a pak je to korespondenční volba, která zavdává obrovské možnosti k manipulaci s volbami,“ prohlásil šéf poslanců SPD.

A následovalo to, co se dalo čekat. Slovo si vzal Radek Rozvoral, také z SPD, a předčítal rozsáhlý projev na téma očkování. Už ve čtvrtek šéf hnutí Tomio Okamura strávil dvě hodiny u řečnického pultu projevem k mnoha nesouvisejícím tématům.

Přednost před korespondenční volbou dostala regulace Airbnb. Jednota koalice nevydržela

Po úpravách programu jednání mělo být jednání o umožnění korespondenční volby ze zahraničí až pátým bodem jednání.

Přednost dostalo jednání o návrhu zastupitelstva hlavního města Prahy, který se týká regulace Airbnb. Návrh poslance Patrika Nachera z ANO podpořili kromě poslanců ANO a SPD i někteří poslanci TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů, hlavně ti z Prahy. Nepřidala se jediná ODS.Na jednání o korespondenční volbě tak znovu nedošlo. A poslanci nakonec nedoprojednali ani zákon regulující Airbnb.

„Poslanecký klub SPD udělá maximum pro to, aby korespondenční volba uzákoněna nebyla. Jsme přesvědčeni, že korespondenční hlasování je útokem na demokracii a zároveň jsou to otevřené dveře k případným manipulacím s volebními lístky a k podvodům při jejich sčítání,“ řekl již tento týden Radim Fiala.

Korespondenční volbu pro Čechy v cizině navrhl loni Senát na základě požadavku krajanských sdružení a s podporou ministerstva zahraničí. Argumentoval i tím, že Česko je jednou z posledních pěti zemí Evropské unie, které zatím hlasování poštou uzákoněno nemají.

„Zavedeme korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí,“ píše se v programovém prohlášení vlády Petra Fialy.

Loni na velvyslanectví v zahraničí přišlo volit poslance 13 236 z 18 808 zapsaných voličů. Strany vládní koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN volilo z ciziny 85 procent voličů, zatímco ANO získalo necelých pět procent hlasů a SPD 2,2 procenta hlasů.