Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

STAN je mafie, řekl Babiš. Neodstoupím, radost vám neudělám, opáčil Rakušan

Česko

  7:11aktualizováno  12:51
Poslanci se přeli kvůli korupční kauze v Praze. „STAN je mafie, která byla tak založena, je to projekt pana Redla, u vzniku asistovali pan Gazdík a pan Polčák,“ řekl šéf ANO Andrej Babiš. Michal Redl je podnikatel obviněný v korupční kauze v Praze, dřív pracoval pro uprchlého mafiána Radovana Krejčíře.

„Ani stokrát opakovaná lež se nestane pravdou,“ reagoval na Babišovo vystoupení ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. „Zloděj křičí chyťte zloděje,“ opáčil také Babišovi. Připomněl, že jeho hnutí STAN obviňuje politik obvinění z dotačního podvodu, kterého čeká brzy soud. Babiš půjde k soudu v září kvůli čerpání padesátimilionové dotace na farmu Čapí hnízdo. „Nebudu odstupovat z ministerstva vnitra. Tu radost vám neudělám,“ řekl také ve Sněmovně ministr vnitra Vít Rakušan.

Poslanci se ve čtvrtek sešli kvůli snaze opozice o mimořádnou schůzi nazvanou Organizovaný zločin hnutí STAN. Jedním z obviněných v korupční kauze v Praze je totiž exnáměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček. Kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem na post ministra školství rezignoval bývalý šéf STAN, zakladatel hnutí Petr Gazdík.

Hlubuček rezignoval na stranické funkce, včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Stanislav Polčák je europoslanec za hnutí STAN a stejně jako Redl a Gazdík je ze Zlínského kraje a byl u vzniku STAN. Za největšího gaunera označil Babiš právě Polčáka.

„Rakušan by si měl požádat o prověrku NBÚ,“ vyzval Babiš ministra vnitra a předsedu hnutí STAN Víta Rakušana. Připustil, že mimořádnou schůzi vládní většina nepřipustí. Čekáme, že nebude schválena,“ řekl Babiš.

Koalice by podle šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové měla mít zájem na tom, aby schválila program schůze a mohli vystoupit i další poslanci. Pokud by vládní poslanci konání schůze umožnili, ANO připravilo návrh usnesení, podle nějž korupční kauza významným způsobem znedůvěryhodňuje nejméně jednu z vládních stran a poškozuje dobré jméno Česka v Evropské unii.

„Nesbíráme podpisy pro vyslovení nedůvěry vládě,“ řekla ve Sněmovně šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Pro vyslovení nedůvěry ve Sněmovně třeba 101 hlasů poslanců, vládní koalice má 108 z 200 poslanců ve Sněmovně.

Tomu, že Rakušan neovlivňuje policii, může věřit jen někdo zfetovaný, tvrdil Okamura

„Žádáme demisi celé vlády,“ vyjádřil se ještě radikálněji předseda druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.

Vít Rakušan by měl podle něj okamžitě rezignovat na post ministra vnitra. Tomu, že Rakušan neovlivňuje policii, může podle Okamury věřit jen někdo zfetovaný.

Kauza dopadla i na další vládní stranu TOP 09. Bývalý šéf strany Jiří Pospíšil ve své straně čelí tlaku, aby nekandidoval do pražského zastupitelstva kvůli kontaktům jeho poradce Jiřího Fremra na Redla, bývalého spolupracovníka uprchlého Radovana Krejčíře. K tomu, aby nekandidoval, vyzvalo Pospíšila vedení strany. Samotného Pospíšila zaskočilo, že to šéfka strany Markéta Pekarová Adamová řekla i veřejně.

Rakušana podporuje premiér i celá koalice

Ministr Vít Rakušan nevidí k demisi žádný důvod a podrželi ho i lídři dalších vládních stran, včetně premiéra Petra Fialy z ODS.

Fiala ve středu ve Štrasburku řekl, že nevidí žádný smysl v tom, aby se parlament věcí zabýval. „Politické řešení té nepříjemné situace jsme už vlastně přinesli,“ uvedl s odkazem na výměnu ministra školství Gazdíka.

Vládní strany mají většinu, aby konání mimořádné schůze neumožnily. Ještě před hlasováním o návrhu jejího programu mohli vystupovat řečníci s přednostním právem - šéfové stran a klubů, členové nejužšího vedení Sněmovny a také členové vlády.

Ve chvíli, kdy bylo definitivně jasné, že koalice konání mimořádné schůze a vystoupení řadových poslanců neumožní, vzala si Schillerová jménem poslanců ANO pauzu a tím odložili debatu o korupční kauze v Praze na neurčito.