Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jste servilní k Bruselu, vyčítá vládě Babiš. Kvůli migraci se sejdou poslanci

Ministr vnitra Vít Rakušan a bývalý premiér, šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Kvůli reformě migračních pravidel Evropské unie, na kterou za Česko kývl ministr vnitra Vít Rakušan, se mimořádně sejdou poslanci. „Je to neuvěřitelná zrada, neuvěřitelné selhání naší vlády, která je servilní Bruselu,“ řekl předseda ANO Andrej Babiš. Mimořádná schůze, kterou si vynutilo ANO, se uskuteční příští středu 14. června od 14:30.
  14:57

O svolání schůze rozhodla šéfka Sněmovny Markéta Pekarová. Internetovému portálu iDNES.cz to řekl její mluvčí Martin Churavý.

Státy Evropské unie se ve čtvrtek dohodly na migrační reformě počítající s povinnou solidaritou se zeměmi přetíženými žadateli o azyl stejně jako s rychlejším vyřizováním neúspěšných žádostí.

Po jednání ministrů vnitra členských zemí to oznámilo švédské předsednictví EU. Pro návrh hlasovalo i Česko, proti bylo pouze Maďarsko a Polsko. Hlasování se zdrželi zástupci Slovenska, Malty, Litvy a Bulharska.

„Jsem rád, že EU našla férové řešení pro zvládnutí migrace. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím. ČR bude na můj návrh z povinnosti přispívat nyní vyjmuta, a to s ohledem na velké množství uprchlíků z Ukrajiny, které jsme přijali,“ glosoval dohodu na Twitteru Rakušan.

Česká opozice je hrubě nespokojena. „Česká republika má sama rozhodovat o tom, kdo v ní bude žít,“ zdůraznil Babiš. Uvedl, že reforma migračních pravidel bude pro ANO jedním z velkých témat do evropských voleb v příštím roce.

Nevratně to Česko poškodí, uvedl Okamura

„Kolaborační Fialova vláda chce udělat z ČR zemi imigrantů a odsouhlasila závazek povinné solidarity se zeměmi s vysokými počty ilegálních migrantů,“ uvedl předseda druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.

„Ministr Vít Rakušan neměl sebemenší mandát tento zásadní a dlouhodobý závazek za Českou republiku v utajení odsouhlasit, tato záležitost nebyla předem projednána v Poslanecké sněmovně, ani s parlamentní opozicí. Povinné přijímání ilegálních migrantů či placení vysokých kompenzačních částek Českou republiku nevratně poškodí,“ tvrdí Okamura

„Vyjednali jsme férové společné řešení, o které jsme usilovali a které jsme aktivně prosazovali. Žádné kvóty, ale solidární finanční pomoc nejvíce zatíženým členským zemím, kterou Česko prostřednictvím programů ministerstva vnitra dlouhodobě realizuje,“ uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Rakušan.

Místo závazných kvót pro přerozdělování migrantů, které při pokusu o jeho zavedení před sedmi lety odmítlo Česko, Polsko a Maďarsko, počítá schválený návrh s tím, že relokace budou pouze jednou z možností, jak přetíženým zemím zejména na jihu Evropské unie v případě potřeby pomoci.

Dalšími variantami má být přímý finanční příspěvek a jiná pomoc, například vyslání expertů či materiální podpora. Pokud nějaká země nebude chtít migranty přijímat, měla by zaplatit 20 tisíc eur (472.700 korun) za každého nepřijatého člověka, napsal britský list The Guardian.