Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

ANO odmítá změnu, kterou má za projev nenávisti Pirátů vůči Babišovi

Česko

  6:50aktualizováno  12:28
Změně zákona, která má omezit vlastnictví médií politiky, dokázalo v pátek zatím zabránit hnutí ANO. „Máme problém s protiústavním přílepkem, který je výsledkem stranické nenávisti Pirátské strany vůči našemu předsedovi,“ řekla šéfka klubu ANO Alena Schillerová. Spor o úpravu zákona, jemuž se také říká lex Babiš, bude ve Sněmovně pokračovat 14. června.

Schillerová v pátek na mimořádné schůzi Sněmovny ohradila proti návrhu šéfa poslanců Pirátů Jakuba Michálka. Ten chce změnit ustanovení, které zakazuje veřejným funkcionářům provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Má se to nově vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu.

Ustanovení chce Michálek připojit k novele, která mění řízení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. „Není to o jednom člověku,“ tvrdí šéf poslaneckého klubu Pirátů.

„Politici dnes už podle koalice nesmí vlastnit nic,“ řekl při vystoupení ve Sněmovně předseda stínové vlády ANO a místopředseda Sněmovny Karel „Lidi, firmy, naši společnost trápí něco jiného. Trápí je, že roste chudoba a že vidí marné kroky vlády jak to řešit,“ uvedl Havlíček.

Řada občanů se znepokojením sleduje koncentraci moci, hájil svůj návrh Michálek

Podle Michálka ale řada občanů se znepokojením sleduje koncentraci moci. „Nikdo nemá koncentrovat politickou, ekonomickou a další moc. V tomto případě stále dochází k tomu, že v zákoně máme schváleno, že vysoce postavení politici nemají vlastnit média a stále tento zákon není naplněn,“ je přesvědčen Michálek.

Navrhované zpřísnění zákazu vlastnictví médií politiky a přijímání dotací a investičních pobídek v ustanovení zákona o střetu zájmů, který je znám jako lex Babiš, označovali poslanci ANO za „přílepek“ už při únorovém projednávání novely. Michálek odmítal, že jím prosazované změny míří proti jedné osobě, předsedovi ANO a bývalému premiérovi Andreji Babišovi.

Babiš, který se z pracovních důvodů omluvil z pátečního jednání Sněmovny, po nabytí účinnosti ustanovení o zákazu vlastnictví médií a získávání dotací a investičních pobídek v roce 2017 vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů.

Pod Agrofert spadá i mediálním dům Mafra, pod který patří internetová portál iDNES.cz a vydává také deníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro.

Zákon může skončit u Ústavního soudu

Spor o úpravu zákona může skončit až u Ústavního soudu „My využijeme veškeré prostředky, které nám dává jednací řád, abychom tady tomuto zabránili,“ zdůraznila Schillerová. Když vládní koalice nařídí hlasování o zákonu na pevný den, nedokáže tomu podle šéfky klubu ANO hnutí zabránit, ale zváží, že se kvůli změně, kterou navrhl Michálek, obrátí na Ústavní soud.

Svoje vystoupení v pátek ve Sněmovně využila Schillerová ke kritice podoby úsporného balíčku pětikoalice, který lídři vládních stran představili minulý týden.

„Vraťme se k projednávání návrhu a k hlasování o pozměňovacích návrzích, které se týkají i střetu zájmů a tedy i vašeho předsedy,“ reagoval šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob na několik vystoupení politiků ANO s přednostním právem - Havlička, Schillerové a místopředsedkyně Sněmovny Kláry Dostálové.

Změny v dohledovém úřadu, čehož se původně týká návrh zákona, mají podle vlády zlepšit jeho kontrolní roli a vymahatelnost práva. Novela počítá například s tím, že vrcholným orgánem úřadu bude nově pětičlenné kolegium, které převezme část pravomocí předsedy úřadu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!