Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V boji o změnu zákona jde podle Babiše o to, zda Dvořák zůstane v čele ČT

Předseda ANO Andrej Babiš foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Poslancům vládní pětikoalice se opět nepodařilo prosadit změnu způsobu výběru radních členů Rady České televize a Českého rozhlasu. ANO a SPD tvrdí, že vládě jde o získání kontroly nad Radou ČT kvůli letošní volbě ředitele televize. Podle předsedy ANO Andreje Babiše jde koalici o to, aby nynější generální ředitel Petr Dvořák zůstal ve funkci.
  14:01aktualizováno  19:02

Dvořák podle Babiše přijímá to, že Česká televize není nezávislá a je dobrý ředitel pro pětikoalici. „Jaké mám důkazy? Žádné,“ řekl ve Sněmovně předseda ANO.

Třetinu Rady ČT i Rady Českého rozhlasu by nově podle vládního návrhu měl volit Senát, přičemž televizní rada by měla mít nově 18 členů místo 15.

Po čtyřech hodin jednání si ve středu vzali pauzu na poradu klubu poslanci SPD, čímž středeční pokračování mimořádné schůze ke změně zákona o České televizi a o Českém rozhlase ukončili. Jednání o tom bude pokračovat v pátek.

Ministr kultury Martin Baxa návrh hájí, že posílí nezávislost veřejnoprávních médií. Nebude už totiž možné odvolat rady veřejnoprávních médií jako celek. „Předkládáme změnu zákonu, která komplikuje politický vliv na veřejnoprávní média,“ zdůraznil Baxa.

Návrhy na členy Rady České televize a Rady Českého rozhlasu mají nově podle návrhu vlády podávat organizace, které existují aspoň deset let a představují kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy. To má eliminovat návrhy od jen účelově založených sdružení.

Když zákon projde, obrátí se ANO na Ústavní soud, tvrdí Pokorná Jermanová

Hnutí ANO už před dvěma týdny pohrozilo, že se v případě přijetí zákona obrátí na Ústavní soud. „Upozorňuji, že pokud bude novela v této podobě schválena, podají poslanci ANO k Ústavnímu soudu návrh na její zrušení,“ řekla stínová ministryně kultury Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Novela porušuje Ústavu. Ta zaručuje občanům rovné podmínky při volbě do veřejných funkcí. Novela zákona o České televizi a rozhlasu tuto rovnost podmínek podle mého názoru hrubě porušuje. Radní, kteří jsou voleni Poslaneckou sněmovnou, budou mít přístup k veřejné funkci výrazně stížený oproti radním voleným Senátem,“ tvrdila opoziční poslankyně.

Česko chce podle ministra Kupky, aby byla odložena norma Euro 7 a byla realistická

Odpoledne se ANO pokusilo prosadit čtyři mimořádné schůze. Tři z nich vládní koalice zamítla. Na jedné chtělo opoziční hnutí jednat o zvýšení rodičovského příspěvku, na další o cenách potravin, na třetí o dopadech chystané emisní normy Euro 7.

Česká republika vyvíjí podle ministra dopravy Martina Kupky kroky k tomu, aby byla norma Euro 7 odložena a aby byla realistická. Kupka to řekl po neschválení programu schůze a po jednání vlády, která o tom podle něj ve středu diskutovala.

Jen mimořádná schůze k situaci v České poště byla přerušena. Ministr vnitra Vít Rakušan řekl, že bude sám žádat o debatu o České poště, ale až vláda schválí její chystanou transformaci. Poště hrozí, že se může ke konci roku dostat do insolvence, varoval Rakušan. Transformace má spočívat v rozdělení firmy na státní podnik zajišťující základní služby objednávané státem a komerční část poskytující balíkové služby nebo logistiku.

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...