Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Post místopředsedy Sněmovny zůstává neobsazený, neuspěl Havlíček ani Okamura

Hlasování o důvěře vládě se uskuteční 95 dnů od říjnových voleb. Poslanecká sněmovna Praha. Na snímku Tomio Okamura (SPD). (12. ledna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Poslední neobsazený post místopředsedy Sněmovny zůstává zatím stále prázdný. V prvním ani druhém kole tajné volby zbývajícího, šestého místopředsedy Sněmovny neuspěli exministr Karel Havlíček (ANO) ani šéf SPD Tomio Okamura. Původně měly být výsledky tajného hlasování ve druhém kole zveřejněny až ve středu ráno.
  18:44aktualizováno  19:28

V prvním kole volby posledního neobsazeného místopředsedy Sněmovny nebyl nikdo zvolen. Ze 161 přítomných při kvóru 81 získal Havlíček 57 hlasů, Okamura 24 hlasů. Poslance teď čeká druhé kolo. Výsledek měl být vyhlášen až ve středu ráno.

„Ve volbě místopředsedy Sněmovny neuspěli ani Karel Havlíček z ANO, ani Tomio Okamura z SPD. Nedostali dost hlasů ani v jednom kole volby,“ pro iDNES.cz potvrdil šéf volební komise Martin Kolovratník. V druhém kole volby dostal Havlíček 61 hlasů, Okamura 24. Hlasovalo 154 poslanců, 11 neodevzdalo lístek.

„Druhé kolo dnešní volby šestého místopředsedy Sněmovny je za námi. Karel Havlíček obdržel 61 hlasů, Tomio Okamura obdržel 24 hlasů. Nikdo z navržených nebyl zvolen,“ oznámil na Twitteru v úterý večer člen volební komise Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

 O šestý a poslední neobsazený post místopředsedy Poslanecké sněmovny se v tajné volbě dříve ucházel její někdejší předseda Radek Vondráček (ANO) a šéf SPD Tomio Okamura, ani jeden ale neuspěl. 

Po neúspěchu s nominací Vondráčka mluvil o možnosti navrhnout na post Havlíčka už dříve předseda ANO Andrej Babiš. „Já už jsem podepsala nominační papíry,“ řekla nyní ČT Schillerová. „V rámci hnutí ANO na něm (Havlíčkovi) byla – na druhém místě po Radku Vondráčkovi – jednomyslná shoda. Je to prostě výrazný člověk, který může působit ve vedení Sněmovny,“ doplnila.

Havlíček dříve nemohl do předsednictva dolní komory Parlamentu kandidovat kvůli neslučitelnosti funkcí, protože byl stále členem vlády. Mezitím už Babišův kabinet vystřídala 17. prosince vláda Petra Fialy.

Poslanci loni v listopadu na ustavující schůzi po říjnových sněmovních volbách zvolili za předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou a vybrali i pět ze šesti místopředsedů. Stali se jimi Věra Kovářová, Jan Bartošek, Jan Skopeček, Olga Richterová a Jana Mračková Vildumetzová.

Bývalí ministři hnutí ANO zamířili také do sněmovních výborů. O změnách v jejich složení rozhodla dolní komora dnes podle návrhů poslaneckých klubů. Například někdejší vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová bude působit v rozpočtovém, ústavně-právním a v organizačním výboru. 

Do organizačního výboru poslanci vyslali i dalšího někdejšího vicepremiéra Karla Havlíčka, jenž ve vládě Andreje Babiše vedl průmysl a obchod a dopravu. Babiš v návrhu změn nefiguroval, podle představitelů hnutí chce docházet do výborů podle vlastního uvážení.

Dostálová bude v hospodářském i správním výboru

V hospodářském a ve správním výboru bude nově bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. V hospodářském výboru nahradila Josefa Bělicu a ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Lenku Dražilovou (oba ANO). Dostálovou poslanci navíc vyslali do delegace do Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Do branného výboru zamířil z rozhodnutí Sněmovny exministr obrany Lubomír Metnar místo Taťány Malé (ANO) a do výboru pro životní prostředí někdejší ministr pro tuto oblast Richard Brabec, který v něm nahradil Petra Sadovského (ANO).

Nynější předsedkyni klubu ANO Schillerové přepustil místo v rozpočtovém výboru Petr Vrána a v ústavně-právním výboru Stanislav Berkovec (oba ANO). Na členství v organizačním výboru, aby do něj mohli být zařazeni Schillerová a Havlíček, rezignovali za ANO Berkovec a František Petrtýl.

Organizační výbor opustil také někdejší šéf frakce STAN Jan Farský, jenž získal grant pro stáž ve Spojených státech a nyní zjišťuje, jak složit poslanecký mandát. V čele klubu Starostů a nezávislých a nyní i ve výboru Farského nahradil Josef Cogan.

Autoři: , ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat