Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Učitelé budou mít 130 procent průměrné mzdy. Peníze jim zajistí nový zákon

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) zavítal na Základní školu Trmice. (1. září 2022) foto: ČTK

Změnu školského zákona, která zakotví objem peněz na učitelské platy, podpořili v prvním čtení poslanci. Vrátit vládě k přepracování ho chtělo pouze 11 poslanců opoziční SPD. Zákon má pomoci ke splnění slibu, že průměrný plat pedagoga bude na 130 procentech průměrné mzdy.
  11:24aktualizováno  15:26

„Plat pedagogických pracovníků v regionálním školství bude dlouhodobě dosahovat v průměru minimálně 130 procent průměrné mzdy v ČR, přičemž nadále bude mít vláda možnost rozhodnout o konkrétní výši platových tarifů a jejich struktuře a ředitel pak bude mít nadále možnost rozhodnout, jak přidělený objem finančních prostředků pro činnost školy nebo školského zařízení využije,“ napsala vláda do zdůvodnění svého návrhu.

„Vychází z programového prohlášení vlády,“ řekl ve Sněmovně ministr školství Vladimír Balaš za hnutí STAN.

Připomněl, že podobný návrh Sněmovna řešila už v minulém volebním období, ale to, že pedagogové budou mít zajištěný příjem 130 procent průměrné mzdy, má zajistit jiná konstrukce, přes objem peněz na platy.

Průměrný hrubý měsíční výdělek učitelů byl loni podle Českého statistického úřadu 46 843 korun, což odpovídalo 115 procentům průměrné celorepublikové mzdy. Letos by to podle propočtů ministerstva školství mělo být 113 procent a v roce 2023 asi 110 procent průměru.

Možnost zaměstnat vysokoškoláka bez pedagogického vzdělání

Novela zavádí i pozici provázejícího učitele pro zvýšení kvality pedagogických praxí a systém uvádějících učitelů, kteří by po dobu dvou let podporovali začínající kolegy. Předloha dále umožní učit po omezenou dobu tří let na druhých stupních základních škol a na středních školách i bez učitelské kvalifikace.

„Zákon umožní ředitelům, kterým chybí ve sboru aprobovaní pedagogové, zaměstnat vysokoškoláka i bez pedagogického vzdělání s tím, že si do tří let musí doplnit pedagogickou kvalifikaci,“ uvedl ministr školství mládeže a tělovýchovy za hnutí STAN Vladimír Balaš. Takový pedagog bude motivován k tomu, aby si během tří let, po které mu je uznán předpoklad odborné kvalifikace, doplnil potřebné pedagogické, psychologické a didaktické vzdělání.

„Zákon vítám jako jeden z kroků k celkové reformě školství,“ ocenil poslanec opozičního hnutí ANO, moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.

Dát perspektivu mladým, talentovaným lidem

Poslanci se v diskusi věnovali tomu, že zákon zakotví, aby bylo dost peněz na splnění slibu, že platy pedagogů budou dosahovat 130 procent průměrné mzdy v zemi,

„My to považujeme za zásadní slib a věříme, že se ho podaří splnit. Být učitelem je životní poslaní,“ řekl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. Právě jeho kolega, bývalý poslanec Pirátů Lukáš Bartoň, to totiž prosazoval v minulém volebním období.

„Dokážeme dát perspektivu mladým, talentovaným lidem,“ řekl v rozpravě poslanec TOP 09 Matěj Ondřej Havel.

„A co nepedagogové?“ zeptal se Karel Rais z hnutí ANO.

„Sdílím starost o platy nepedagogů, ale projednáváme zajištění platů pedagogických pracovníků,“ opáčil mu šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný.

Poslanec Zdeněk Kettner z klubu opozičního hnutí SPD návrhu novely zákona o pedagogických pracovních vytkl, že její přijetí bude provázet velké množství pozměňovacích návrhů. Zdůvodnil tím svůj návrh, aby Sněmovna vrátila návrh vlády k dopracování a nepustila ho k dalšímu jednání do školského výbor. Jeho návrh „potopit“ návh ale podpořilo jen kolegové z hnutí SPD

To, že se zákony přijímají s hlasováním o pozměňovacích návrzích, je přitom procedura ve Sněmovně naprosto běžná. Kettner je poslancem od října 2021.

Chápu, že se na Ježíška těšíte velmi, řekl Skopeček. A poslanci měli v půl druhé padla

V pátek se poslanci sešli letos naposledy. „Chápu, že se na Ježíška těšíte velmi,“ pravil místopředseda Sněmovny Jan Skopeček.

Poslanci v půl druhé odpoledne ukončili schůzi a mohli se vypravit shánět ještě před čtvrtou adventní nedělí vánoční dárky.