Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Poslanci kývli na možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění

Premiér Petr Fiala a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve Sněmovně foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Poslanci schválili možnost odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění. Pomoci to má těm, kteří se ve stanovené lhůtě přihlásí k uhrazení dluhu, který stejně jako penále vymáhá pojišťovna v daňové exekuci. Musí to ještě potvrdit prezident Petr Pavel.
  15:34aktualizováno  17:55

Prominutí penále a dodatečných nákladů se má týkat lidí, proti kterým byla nařízena daňová exekuce nejpozději do konce loňského roku. Toto datum předkladatelé návrhu, skupina poslanců opozičního ANO a vládních lidovců, STAN a Pirátů, zvolili, aby nikdo nemohl nový zákon zneužít.

K úhradě dlužného zdravotního pojištění se totiž dlužníci budou muset přihlásit od začátku července do konce listopadu. Zaplatit dluh, aby nemuseli hradit penále, budou muset do konce roku, u vyšších částek ale bude možný splátkový kalendář.

Návrh vrátili senátoři, kteří namítali, že se to bude týkat řádově jen stovek lidí. Horní komora navrhla jejich okruh rozšířit. Šanci měli dostali všichni, i ti, po nichž zdravotní pojišťovny nevymáhají dluhy soudní exekucí.

Ve Sněmovně se proti senátem navržené úpravě postavil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

Pro sněmovní verzi hlasovalo 130 ze 156 přítomných poslanců. Nepodpořili ji poslanci ODS. Širší verzi Senátu podporovala opoziční hnutí ANO a SPD.

Kvůli důchodové reformě bude příští týden mimořádná schůze

Nejtřaskavější bod z programu květnové schůze, vládní návrh důchodové reformy, která bude znamenat zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let podle prodlužující se doby dožití, budou poslanci projednávat až příští týden, po skončení hokejového šampionátu v Praze a v Ostravě. Kvůli důchodové reformě se očekávají i noční jednání.

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová v úterý řekla, že se ve skutečnosti o důchodovou reformu nejedná. Vládní koalice nevyřešila podle ANO dobře, které profese by mohly odcházet bez krácení penze do předčasného důchodu. Platí tak odmítavý postoj ANO.

„Budeme navrhovat odmítnutí návrhu,“ řekl i šéf druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.