Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nouzový stav je třeba i kvůli plnění zásobníků plynem, Havlíček to uznal

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela foto:  Petr Topič, MAFRA

Prodloužení nouzového stavu nepotřebuje vláda jen kvůli zvládání vlny uprchlíků z Ukrajiny, ale i kvůli rychlejšímu naplnění zásobníků s plynem kvůli riziku možného přerušení dodávek. „Nouzový stav mi umožnil vydání krizového opatření,“ prohlásil ve Sněmovně ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela. A první místopředseda ANO Karel Havlíček to uznal.
  21:38

„Plníme zásobníky tempem 25 až 30 milionů kubíků denně,“ řekl poslancům ministr Síkela. Před topnou sezonou mají být podle něj naplněné zásobníky nejméně ze čtyř pětin.

„Jestli chceme mít na podzim maximálně naplněné zásobníky plynu pro české domácnosti a pro české firmy, tak to se děje poslední více než měsíc na základě tohoto opatření, které je opřeno o vyhlášený nouzový stav,“ řekl ještě před ním ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury jsou zásobníky aktuálně naplněny ze 43 procent, což představuje asi 1,5 miliardy metrů krychlových plynu, a domácnosti jsou na zimu zajištěny. „Pokud tuto pravomoc zaneseme do zákona, nebudeme muset nouzový stav používat k tomu, abychom nařizovali plnění zásobníků,“ uvedl ministr financí.

„Než abychom ohrozili plnění zásobníků, je lepší nouzový stav prodloužit,“ řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Uznal, že se zásoby plynu daří doplňovat slušně. Před hlasováním řekl novinářům, že když se ANO nepodaří, aby byl nouzový stav prodloužen jen o 14 dnů, bude hlasovat i pro třicet dnů, jak žádala vláda. Nakonec se ale zdržel hlasování a s vládou hlasoval z opozičních poslanců jen poslanec ANO Josef Bělica.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat