Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Opozice služební zákon nezarazila. Babišovi nic nebrání přebrat finance

Česko

  17:42aktualizováno  17:50
PRAHA - Sněmovna podpořila navzdory kritice opozice novelu služebního zákona z pera poslanců sociální demokracie. Koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL tím splnila podmínku prezidenta Miloše Zemana pro jmenování nové vlády. Předloha přečkala návrh pravicové opozice na zamítnutí a míří k posouzení do výborů. Norma mění zákon z roku 2002, jenž dosud nenabyl účinnosti. Poslanci už avizovali, že ji přepracují.

Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek. foto: Reuters

Zatímco předkladatelé zdůvodňovali předlohu potřebou odpolitizovat státní správu, opoziční poslanci mluvili o Zemanově podmínce a o vládním angažmá šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který by asi nebyl schopen dodat negativní lustrační osvědčení.

"Potřebujete vyrobit výjimku pro vašeho šéfa," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Podle Františka Laudáta (TOP 09 a Starostové) jde o nepřímou novelu a paralyzaci lustračního zákona. "Trváme na tom, že tento stát by neměli řídit estébáci," zdůraznil. Laudátův stranický kolega Jiří Koubek varoval před tím, že Zeman by mohl přijít s dalšími podmínkami - třeba aby mu koalice přinesla čerstvé jahody nebo zatančila častušku.

Sebeomezení politické garnitury?

Služební zákon naopak hájila například místopředsedkyně ANO Věra Jourová, pozměňovací návrh podle ní splní kritéria dobrého zákona. Norma bude podle ní znamenat sebeomezení politické garnitury. "Pokud to neuděláme brzo, neřkuli hned, tak už to půjde velmi těžko," řekla.

Zástupce předkladatelů Jeroným Tejc (ČSSD) pravici nařkl, že vytváří pseudotémata. Vidí za tím její strach, že bude norma schválena. Zpravodaj a Tejcův stranický kolega Jan Chvojka podotkl, že od pravicových poslanců neslyšel jediný konkrétní návrh, jak by měla státní správa vypadat; mluvili prý jen o lustračním zákonu a o lex Babiš.

Předloha se ale nelíbí ani komunistům, podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa neřeší, co má. Je podle něho potřeba ji upravit a dovést služební zákon k účinnosti.

Dva návrhy na odročení

Jednání o normě provázel i procedurální souboj. Poslanci TOP 09 a Starostů dvakrát navrhli odročení debaty na příští měsíc. Sociální demokraté, aby získali čas na přesun dostatečného počtu koaličních poslanců do sálu, kontrovali přerušením na čtvrt hodiny. Sněmovna žádný z návrhů neschválila.

ČTĚTE VÍCE:

Nynější předloha ČSSD se neliší od té, kterou sociální demokraté podali už v minulém volebním období. Sněmovna jej ale do rozpuštění nestačila projednat. Předloha sociální demokracie mimo jiné ruší oprávnění vlády upravit organizační strukturu služebního úřadu, které má zůstat pouze generálnímu řediteli státní služby. Bude stát v čele nového generálního ředitelství státní služby a jeho funkční období má být šestileté.

Norma by zrušila smluvní platy a zavedla šestnáct platových tříd místo dvanácti. Na osm měsíčních platů, tedy zhruba na dvojnásobek, by předloha zvýšila pokutu za nesprávný úřední postup. Předloha taky ruší některé výhody, které by úředníkům přiřkla původní norma z roku 2002, a omezuje výši odměn.

Svou novelu služebního zákona poslala Sněmovně vláda v demisi Jiřího Rusnoka. Liší se například ve způsobu jmenování generálního ředitele státní služby a přidala by úředníkům některé benefity, třeba ošatné a dopravné. Tuto předlohu by mohli poslanci začít projednávat na únorové schůzi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!