Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Za celou noc se vládě nepodařilo ve sněmovně prosadit ani program. Boj o pandemický zákon bude mít dohru

Jednání schůze poslanecké sněmovny předcházející rozhodování o novele pandemického zákona. (15. února 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Při boji o pandemický zákon nepomohlo vládě ani noční jednání, které si prosadila. Opozice se pak zasekla a nedovolila do rána hlasovat ani o programu schůze Sněmovny. Šéf poslanců SPD Radim Fiala potvrdil, že spor o to, jakým způsobem koalice přerušila řeč Tomia Okamury, rozetne až soud.
  7:08aktualizováno  9:08

„Stali jsme se svědky toho, že jeden člověk může zastavit fungování celé ústavní instituce, které má 200 hlav,“ řekl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek k tomu, že Okamura ve středu šest hodin dokázal mluvit, než mu koalice dokázala vzít slovo a odhlasovat si noční jednání.

Připustil, že obstrukce mohou sloužit k dočasnému zpomalení rozhodnutí. „Ale nemohou vést k tomu, že o tom, jaké zákony budou přijímány, bude rozhodovat jeden člověk nebo hrstka,“ prohlásil Michálek.

Jednání schůze poslanecké sněmovny předcházející rozhodování o novele pandemického zákona. (15. února 2022)

Pro vládní koalici se ale to, že vzala Okamurovi slovo, ukázalo jako Pyrrhovo vítězství. Noční jednání jí k ničemu nepomohlo. „Považujeme pokračování v tomto pořadu jednání za nezákonné,“ řekl nejprve šéf klubu SPD Radim Fiala a potvrdil, že spor bude řešit i soud. „Pokračuji ve svém vystoupení jen pro případ, že by dokonce i Ústavní soud vyhodnotil takto flagrantní porušení legislativního procesu za přijatelné,“ prohlásil.

Přerušení Okamury a způsob, jaký k tomu vládní koalice zvolila, odsoudil na Twitteru i senátor za hnutí STAN Michael Canov, který patřil mezi ty senátory, kteří novelu pandemického zákona odmítli.

Co víc, opozice se ještě víc zasekla a k boji SPD se při brzdění schvalování byť jen programu schůze přidalo také ANO.

Celou noc opoziční poslanci přednášeli body k doplnění programu schůze. Neopomínali přitom zdůraznit, že považují „případnou schůzi za nelegitimní“. Třeba podle Jaroslava Bašty z SPD by se dolní komora parlamentu měla zabývat situací kolem Ukrajiny a podle jeho kolegy Jaroslava Foldyny průjezdem amerického vojenského konvoje přes Česko na Slovensko.

Berenika Peštová z ANO navrhla přednostní projednání doprovodné novely k předloze o zákazu některých jednorázových plastových výrobků. Jana Pastuchová z ANO žádá po vládě informace o čerpání příspěvku na bydlení v souvislosti se zdražením energií. Potvrdily se podle ní obavy z toho, že zvýšený zájem o tuto dávku nebude.

Levko ve Sněmovně nahradila Farského

Jednání bylo přerušeno před středečním jednacím dnem, který začal v 9 hodin a v jehož úvodu složila poslanecký slib nová poslankyně Jarmila Levko za STAN, která nahradí ve Sněmovně Jana Farského, jenž se v úterý vzdal mandátu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!